Reklama

ad1a KUBOTA [03.03-02.04.25]

Brody k. Poznania. Coraz bliżej pierwsza polska biometanownia

Brody k. Poznania. Coraz bliżej pierwsza polska biometanownia
KP
13.02.2025, o godz. 14:45
czas czytania: około 2 minut
0

- Przyjechałam tu dzisiaj, ponieważ jest to pierwsza w Polsce biometanownia, która w ciągu najbliższych czterech tygodni rozpocznie produkcję biometanu na potrzeby polskiej gospodarki - mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wizyty w Brodach k. Poznania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Biometan produkowany w Brodach ma być używany w transporcie, a konkretnie na potrzeby jednej z firm, która niebawem podpisze umowę w Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. To właśnie ta uczelnia jest pomysłodawcą i właścicielem obiektu, a postawiła go na terenie swojego gospodarstwa doświadczalnego.

– Podmioty gospodarcze i obywatele często pytają, co zastąpi gaz ziemny i inne te paliwa, które dobrze znamy. Właśnie tego typu projekty badawcze współprowadzone przez jednostki naukowe są niezwykle ważne – dodawała Hennig-Kloska. 

Biometan paliwem przyszłości?

W tym momencie instalacja produkuje biogaz, dzięki któremu jeszcze przed pełnym uruchomieniem zapewniła sobie samowystarczalność energetyczną. Biogaz produkowany w Brodach zasila jednostkę kogeneracyjną, która produkuje prąd i ciepło. W następnych tygodniach operatorzy obiektu planują uruchomić tzw. czyszczarkę, czyli ten element instalacji, który odróżnia biometanownię od biogazowni. 

– Strumień gazu będzie oczyszczany do parametrów gazu ziemnego, a czysty biometan zostanie następnie sprężony i używany jako paliwo transportowe – tłumaczył dr inż. Andrzej Lewicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem biogaz i biometan mogą stać się paliwem przyszłości. Dodawał, że uczelnia wyznacza trendy na rynku i wyraził nadzieję, że stanie się ona wzorem do naśladowania – kołem zamachowym do rozwoju rynku biogazowego w Polsce.

Instalacja powstawała przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które postawiło przed wykonawcami szereg wymogów. Jeden z nich dotyczył bezodorowości biometanowni. Dlatego specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego zdecydowali się na postawienie szczelnie zamkniętej hali, do której będą przyjmowane substraty niezbędne do produkcji biometanu. Hala będzie otwierana jedynie na czas przyjęcia substratów, a następnie uruchomią się wentylatory, które powinny znacząco zmniejszyć uciążliwość zapachową w okolicy. 

Więcej energii dla wsi

Rektor uczelni, prof. Krzysztof Szoszkiewicz przypomniał, że Uniwersytet Przyrodniczy ma już swoje doświadczenia związane z biogazem. Biogazowania UPP stanęła w nieodległej Przybrodzie i dostarcza m.in. ciepło do pobliskich bloków mieszkalnych. Uczelnia otworzy też niebawem dużą farmę fotowoltaiczną, a w planach ma też postawienie elektrowni wiatrowej.

Kolejne polskie biogazownie mają powstawać za sprawą dofinansowań w programie “Energia dla wsi” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ruszył z początkiem lutego. Głównym obszarem zainteresowania wnioskodawców w programie Energia dla wsi są biogazownie rolnicze. W ramach programu zaplanowane jest również wsparcie dla elektrowni wodnych, wiatrowych i magazynów energii. 

A co dalej z biometanem? Niestety podmioty inwestujące w biometanownie wciąż napotykają na znaczące problemy z przyłączeniem swoich instalacji do sieci gazowych. Alternatywą jest właśnie wykorzystanie biometanu jako paliwa dla sektora transportowego, na co zdecydował się chociażby Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025