Brudna woda niesie śmierć

Brudna woda niesie śmierć
20.08.2007, o godz. 11:12
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

(20.08.2007) Brudne powietrze, woda i gleba są przyczyną 40 proc. zgonów na świecie – to wynik badań prof. Davida Pimentela z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella.

Pimentel i jego zespół przeanalizowali 120 prac naukowych dotyczących związku zanieczyszczeń i chorób, a wyniki opublikowali w internetowym wydaniu czasopisma "Human Ecology". Pimentel szacuje, że na skutek zanieczyszczenia atmosfery umiera rocznie na świecie około 3 mln ludzi. Brudne powietrze powoduje m.in. nowotwory i wady wrodzone.

(20.08.2007) Około 1,2 mld ludzi ma dziś kłopoty z dostępem do czystej wody pitnej. Brudna woda jest pośrednią przyczyną bardzo wielu chorób: m.in. dengi, schistosomozy, cholery, malarii, dezynterii, tyfusu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co najmniej 25 proc. osób przyjmowanych do szpitali to pacjenci, którzy zachorowali wskutek kontaktu z bakteriami i pasożytami rozmnażającymi się w brudnej wodzie. Sama malaria zabija ok. 2 mln ludzi rocznie. Schistosomoza – milion. Ok. 60 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci powodują choroby, w których rozprzestrzenianiu kluczową rolę odgrywa zanieczyszczona woda.

Coraz bardziej zanieczyszczona jest gleba. Światowe zużycie pestycydów wzrosło z 50 mln kilogramów rocznie w roku 1945 do 2,5 mld kilogramów obecnie. Zanieczyszczenia gleby przenikają do żywności i wody, po czym trafiają na nasze stoły w mięsie ryb.

Już prawie połowa ludzi na świecie to mieszkańcy miast. Nie oznacza to jednak, że korzystają oni ze zdobyczy cywilizacji. W wielu miastach na świecie istnieją slumsy, gdzie warunki sanitarne są fatalne. Wskutek tego cztery miliony dzieci rocznie umiera na ciężką biegunkę.

Choroby, których przyczyną są zanieczyszczenia, stają się z roku na rok coraz groźniejsze, bo coraz większa liczba ludzi na świecie jest mało odporna z braku jedzenia. W roku 1950 niedożywionych ludzi na świecie było 25 proc. Dziś jest ich 57 proc.



źródło: Rzeczpospolita

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024