Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Brytyjski rząd chce ścigać nieuczciwych deweloperów nawet przez 15 lat

Brytyjski rząd chce ścigać nieuczciwych deweloperów nawet przez 15 lat
PAP
08.07.2021, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Deweloperzy, którzy nie spełniają standardów bezpieczeństwa, będą ścigani przez nowy urząd regulujący kwestie bezpieczeństwa w budownictwie, a mieszkańcy będą mieli 15, a nie sześć lat na zgłaszanie roszczeń – ogłosił brytyjski rząd.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zmiany zapowiedziane w rządowym projekcie ustawy o bezpieczeństwie budynków mają zapobiec powtórzeniu się takiej tragedii, jaką był pożar wieżowca Grenfell Tower, w którym w 2017 r. zginęły 72 osoby.

Minister budownictwa i społeczności lokalnych Robert Jenrick oświadczył, że nowy regulator zapewni „niezbędny nadzór na każdym etapie cyklu życia budynku, od projektu, poprzez budowę do zakończenia zamieszkania w nim”, a ustawa zapewni, że będą jasno określone osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo projektowania, budowania i zasiedlania wieżowców.

W ramach nowego systemu, urząd regulacyjny będzie miał prawo ścigać deweloperów, którzy nie spełniają standardów budowlanych, oraz wycofywać z rynku produkty tych firm, które wytwarzają wadliwe materiały budowlane. Ustawa da również mieszkańcom więcej dróg, którymi można zgłaszać obawy związane z bezpieczeństwem i wydłuży okres dochodzenia przez nich roszczeń z tytułu budowy niespełniającej standardów z obecnych sześciu do 15 lat.

„Nowy system bezpieczeństwa budynków będzie zapewniał, że budynki wymagające naprawy są szybko doprowadzone do akceptowalnego standardu bezpieczeństwa, uspokajając zdecydowaną większość mieszkańców i najemców w tych budynkach, że ich domy są bezpieczne” – oświadczył Jenrick.

Pożar wieżowca Grenfell Tower był najtragiczniejszym pod względem liczby ofiar w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej. Przyczyną dużej liczby ofiar była łatwopalna okładzina, którą był pokryty. Przed katastrofą mieszkańcy zgłaszali związane z tym obawy, ale jak mówili, zostały one zignorowane. Po pożarze okazało się, że tysiące innych bloków mieszkalnych zostało pokrytych podobnymi niebezpiecznymi okładzinami.

Rząd stworzył fundusz w wysokości 5 mld funtów na ich usunięcie z budynków powyżej 18 m, jednak wielu mieszkańców nadal boryka się z wysokimi kosztami usunięcia takich okładzin i innych prac związanych z bezpieczeństwem pożarowym.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

plan konferencji 23 AD1b [30.06 – 12.12.23]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2023