Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Budki lęgowe przyjęły się w Białymstoku

Budki lęgowe przyjęły się w Białymstoku
jw
20.09.2023, o godz. 10:15
czas czytania: około 2 minut
0

Aż 46% budek lęgowych, rozdanych przez Miasto Białystok mieszkańcom, zasiedliły ptaki. W lutym 360 domków dla ptaków białostoczanie powiesili na swoich działkach. Tworzenie miejsc do lęgu ptaków jest kolejnym działaniem Miasta na rzecz ochrony przyrody i bioróżnorodności Białegostoku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

W lutym tego roku Miasto Białystok już po raz drugi prowadziło akcję związaną z rozdawaniem budek lęgowych dla ptaków. Mieszkańcom, jak również placówkom oświatowym, przekazano 360 budek. Teraz przyszedł czas na podsumowanie tej akcji. Do końca sierpnia udało się zebrać dane dotyczące losów 330 budek lęgowych. Było to możliwe, ponieważ odbierając budkę trzeba było wypełnić ankietę, wpisując do niej swoje dane kontaktowe i adres nieruchomości, na terenie której zawieszona będzie budka.

Sikorka bogatka na prowadzeniu

Z informacji uzyskanych od białostoczan wynika, że ptaki zasiedliły 168 budek, czyli aż 46%.

Zebrane dane wskazują, że gatunkiem, który w największej liczbie zasiedlił budki rozdane mieszkańcom Białegostoku, była sikorka bogatka, na drugim miejscu znalazł się wróbel zwyczajny, na trzecim mazurek, na czwartym modraszka. Ponadto – jak wskazali uczestnicy akcji – budki zasiedliły również pleszki i kowaliki.

Przy współdziałaniu mieszkańców

– Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom za czynne włączenie się w akcję ochrony ptaków zamieszkujących teren Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk. – Dzięki Państwa zaangażowaniu nie tylko chronimy nasze ptaki, ale także przyczyniamy się do tworzenia im dobrych warunków do zwiększania populacji poszczególnych gatunków. Trzeba pamiętać, że ptaki mają ogromne znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej, a ich obserwacja przynosi wiele przyjemności.

Dbałość o budki lęgowe

Warto pamiętać, że aby budka została ponownie zasiedlona wiosną przyszłego roku, trzeba ją oczyścić.

– Budki, które rozdawaliśmy, można łatwo otworzyć i wymieść z nich wszystkie pozostałości. Można też je umyć, nie używając żadnych środków chemicznych. Należy to zrobić w terminie od połowy września do końca lutego – poinformował Jędrzej Grygoruk z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W lutym ubiegłego roku Miasto rozdało 328 budek lęgowych. Ptaki zasiedliły wówczas 137 budek, czyli 45%.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024