Dzisiaj w nowej sali konferencyjnej budynku Mazurskiego Klubu Żeglarskiego przy ul. Kajki w Mikołajkach nastąpi uroczyste przekazanie przez Gminę Mikołajki kluczy do nowego obiektu, który jest częścią modernizacji portu jachtowego w Mikołajkach.

– Tym samym kolejny z etapów projektu został zakończony – mówi Joanna Wróbel, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Mikołajkach. – W piątek przekazujemy klucze Mazurskiemu Klubowi Żeglarskiemu, który niebawem rozpocznie w nowym budynku zajęcia edukacyjne, w tym też te związane z ekologią.

Zakończono także prace związane z modernizacją przystani. Niebawem w porcie pojawi się także specjalna wieża automatycznego systemu powiadamiania o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych. Całość ma być gotowa przed zbliżającym się sezonem żeglarskim.

Modernizacja przystani żeglarskiej w Mikołajkach kosztowała ponad 1,7 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013. Wsparcie z funduszu unijnego wynosi ponad 800 tys. zł. Reszta to wkład własny samorządu. Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się w środę, 2 czerwca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Olsztynie.

– Mikołajki ze względu na swoje położenie w samym centrum Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich uznawane są za żeglarską stolicę Polski – mówi wówczas Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. – Żeglarstwo i motorowodniactwo są jednymi z najważniejszych form turystyki na naszym terenie. Z danych jakie otrzymujemy wynika, że jednorazowo na akwenach wodnych w pobliżu Mikołajek może być nawet ponad 800 jachtów. Latem na Mazurach pływa 12-15 tysięcy jednostek i co najmniej 100 tysięcy żeglarzy. Do tej pory nie stworzono odpowiedniego systemu odbioru zanieczyszczeń z łodzi. Teraz mamy okazję to zmienić.

Szacuje się, że do jezior może dostawać się nawet kilkaset kilogramów nieczystości dziennie. W ciągu dnia w południowej i środkowej części szlaku wypływa około 3-4 tys. jachtów, a część cumuje z załogą w portach lub w zatokach to daje 12-16 tys. żeglarzy. Każdy z nich dziennie wydala ok. 30 g mocznika. W ramach realizowanego projektu powstanie niezbędna infrastruktura sanitarna dla żeglarzy oraz system odbioru nieczystości z łodzi. Dlatego tak bardzo ważną sprawą było uregulowanie sprawy odbioru nieczystości.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj