Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Budowa stopnia wodnego na rzece Pisa. Podpisano umowę na dokumentację projektową

Budowa stopnia wodnego na rzece Pisa. Podpisano umowę na dokumentację projektową
PAP
05.02.2021, o godz. 9:09
czas czytania: około 2 minut
0

Na rzece Pisa ma powstać stopień wodny, co pozwoli poprawić warunki gruntowo-wodne wokół jeziora Roś, Budowa tego stopnia wodnego na rzece Pisie jest też jednym z elementów odtworzeni drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie – poinformowały Wody Polskie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała, że w czwartek w Piszu podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności budowy stopnia wodnego w Piszu. W skład budowli wejdą jaz piętrzący, śluza żeglugowa, mała elektrownia wodna oraz przepławka dla organizmów wodnych.

– Koszt opracowania studium wykonalności budowy stopnia wodnego w Piszu to blisko 800 tysięcy złotych. Dokument ma być gotowy do połowy października bieżącego roku – podała Giełażyn-Sasimowicz. Sama budowa stopnia wodnego na Pisie zaplanowana jest na lata 2026-2028. Koszty inwestycji szacowane są na około 100 mln zł.

Budowa stopnia wodnego na rzece Pisie ma na celu zwiększenie retencji wody w zlewni jeziora Roś i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy, m.in. przesychaniu leżącej nad Rosiem Puszczy Piskiej.

– W jeziorze Roś można potencjalnie retencjonować do 25 mln m sześc. wody, ale obecny brak stopnia wodnego powoduje, iż po wiosennych roztopach i po dużych opadach, woda z jeziora Roś oraz połączonego z nim jeziora Śniardwy, samoczynnie odpływa rzeką Pisą do Narwi. Poziom wody w jeziorze obniża się i tym samym zmniejsza się ilość wody retencjonowanej w jeziorze oraz w systemie jezior – poinformowała rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku i dodała, że hamowanie odpływu wód za pomocą stopnia wodnego będzie „zatrzymywało” wodę w Rosiu.

– Wyższe stany wód w korycie utrzymujące się przez większą ilość dni w ciągu roku – w stosunku do aktualnie występujących – wydłużą okres żeglugi turystycznej na Pisie” – podała Giełażyn-Sasimowicz zaznaczając, że budowa stopnia wodnego na rzece Pisie jest też jednym z elementów odtworzeni drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Wody Polskie opracowały już koncepcję udrożnienia szlaku żeglownego Pisz – Warszawa, która została podzielona na cztery etapy: Kanał Żerański na odcinku od Jeziora Zegrzyńskiego do Śluzy Żerań – 17 km, Rzeka Narew od miejscowości Pułtusk do Jeziora Zegrzyńskiego wraz z Jeziorem Zegrzyńskim – ok. 35 km, Rzeka Narew od ujścia Pisy w Nowogrodzie do miejscowości Pułtusk oraz rzeka Pisa na całej długości – ok. 80 km.

– W ubiegłym roku udrożniona została Narew na odcinku 62 kilometrów od miejscowości Nowogród do miasta Różan. Usunięte zostały głazy, kamienie, konary drzew oraz szereg niebezpiecznych płycizn i zwężeń, na których mogło dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem motorowodniaków –  poinformowała Giełażyn-Sasimowicz.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024