W budżecie obywatelskim w Puławach wśród propozycji na 2020 rok (głosowanych w roku 2019), największe poparcie otrzymał plac wypoczynkowy przed ratuszem oraz montaż oświetlenia LED na al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Niestety, nie wszystkie projekty uda się zrealizować zgodnie z planem.

Puławy miały wzbogacić się w tym roku o nowe inwestycje – w ramach budżetu obywatelskiego w drodze głosowania internetowego wybrano 3 duże i 13 małych projektów.

Wśród najdroższych inwestycji planowanych na 2020 rok najwięcej głosów zdobyła propozycja budowy nowego placu wypoczynkowego w okolicy urzędu miasta. Drugie miejsce zajął pomysł budowy nowego oświetlenia LED przy al. Tysiąclecia P.P., a podium zamknął remont ul. Rybackiej połączony także z oświetleniem od drewnianego mostku do wału wiślanego.

Łącznie miasto na wszystkie zwycięskie projekty miało wydać w około 1,86 mln zł.

Inwestycje wstrzymane z powodu oszczędności

W Puławach z powodu epidemii rośnie poziom bezrobocia, kolejne firmy zawieszają działalność, wpływy z podatków będą spadać, a lista potrzeb będzie wzrastać. Pieniędzy potrzeba na rozpoczęte już kluczowe inwestycje drogowe, ale także nowe wydatki, jak maski, przyłbice, płyny dezynfekcyjne itp.

Wszystko to spowodowało, że radni na wniosek prezydenta Pawła Maja zdecydowali o wstrzymaniu najdroższych, nierozpoczętych jeszcze zadań wynikających z ostatniego budżetu obywatelskiego oraz rezygnacji z jego kolejnej tegorocznej edycji. Zaoszczędzone środki, ok. 1,3 mln zł, mogą być wykorzystane do walki ze skutkami epidemii.

Projekty wstrzymane

O rok zostaną przesunięte inwestycje związane z budową wieży lęgowej dla jerzyków na błoniach, placu wypoczynkowego przed urzędem miasta i remontu ul. Rybackiej. Wyjątkiem było oświetlenie LED przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego. Komisja niemal jednomyślnie zaproponowała, by tej inwestycji nie przesuwać.

Ewelina Borawska z urzędu miasta wyjaśniła, że kluczem decydującym o pozostawieniu lub przesunięciu poszczególnych projektów był stopień zaawansowania prac na nimi. Jeśli procedura ta już się zaczęła (podpisano umowy itd.) miasto zobowiązało się do ich dokończenia. Pozostałe, zdaniem urzędników, mogą zostać wykonane w przyszłym roku.

Z uwagi na trudności finansowe, z jakimi borykają się Puławy z powodu epidemii w tym roku w Puławach nie będzie też głosowania ani przyjmowania wniosków obywatelskich. Decyzję o zamrożeniu budżetu obywatelskiego na wniosek prezydenta, podjęli radni.

Czytaj więcej

Skomentuj