– W takim głosowaniu wygrani są zawsze wszyscy. A to dlatego, że sam akt obywatelskiego zaangażowania jest już sukcesem – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
– To sukces wszystkich tych, którzy składali projekty, musieli je przemyśleć, przedyskutować, być może w niektórych dzielnicach musieli też szukać kompromisu pomiędzy różnymi interesami mieszkańców – podkreślił prezydent Adamowicz.
W piątej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku na projekty do realizacji w 2018 r. mieszkańcy mieli do rozdysponowania 14 mln zł. 11,2 mln zł przeznaczono na działania dla poszczególnych dzielnic, a 2,8 mln złotych – dla całego miasta. W głosowaniu do wyboru było w sumie 297 projektów.
Gdańscy urzędnicy potwierdzili już, że, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła liczba mieszkańców uczestniczących w głosowaniu.
Wśród projektów ogólnomiejskich zdecydowanie wygrał ten dotyczący montażu 26 defibrylatorów na terenie całego Gdańska (6082 głosy). Zrealizowany zostanie także pomysł budowy wieży widokowej w Parku Oruńskim (3775 głosów).
Wśród dzielnic można wyróżnić Wzgórze Mickiewicza, gdzie zrealizowanych zostanie wszystkich sześć projektów, które zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 r. Dotyczą one m.in. montażu progów zwalniających na jednej z ulic czy oświetlenia placu zabaw.
Podobna sytuacja jest na Jasieniu – tutaj zrealizowanych zostanie dziewięć z dziesięciu zgłoszonych pomysłów.
Z kolei w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, w której zgłoszono aż 27 projektów, zrealizowany zostanie tylko jeden. Całą pulę zdobył pomysł na park rekreacyjny przy jednym z tutejszych osiedli.
Komentarze (0)