Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Burmistrz Śmigla interweniuje i apeluje ws. pożarów składowiska odpadów w Przysiece Polskiej

Burmistrz Śmigla interweniuje i apeluje ws. pożarów składowiska odpadów w Przysiece Polskiej
PAP
29.06.2021, o godz. 8:34
czas czytania: około 2 minut
1

W związku z kolejnym pożarem składowiska odpadów w Przysiece Polskiej (pow. kościański, woj. wielkopolskie) burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak zapowiedziała spotkanie z udziałem m.in. właściciela obiektu, przedstawicieli WIOŚ i zarządu województwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

15 strażackich zastępów dogasza powstały w niedzielę pożar składowiska odpadów w Przysiece Polskiej w gminie Śmigiel. W szczytowym momencie z ogniem walczyło tam 48 strażackich jednostek, które gasiły hałdy odpadów, m.in. tworzyw sztucznych, o powierzchni ok. 2 tys. m kw. To drugi w czerwcu, a czwarty w tym roku pożar składowiska.

Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak zaznaczyła w poniedziałek w rozmowie z PAP, że dym powstały w czasie pożarów na terenie składowiska zagraża nie tylko mieszkańcom Przysieki, ale także ludziom żyjącym w promieniu do 10 km od zakładu. “Żądamy wręcz od pana premiera Morawieckiego i od ustawodawcy, żeby zmienili prawo, żeby takich śmieci nie można było wywozić w miejsca, gdzie żyją ludzie” – podkreśliła.

Burmistrz zapowiedziała, że w czwartek spotka się z właścicielem składowiska, przedstawicielami WIOŚ i zarządu województwa wielkopolskiego. “Mamy rozmawiać z właścicielem zakładu na ten temat” – dodała.

Jak zaznaczyła, do 2018 r. zgodę na działanie tego typu zakładów wydawali starostowie, a obecnie leży to w kompetencjach zarządów województw. “Mam nadzieję, że marszałek województwa wyda negatywną decyzję” – przyznała.

“Mieszkańcy nie mają nic przeciwko właścicielowi tego zakładu. Problemem jest kwestia uporządkowania tego miejsca” – zaznaczyła.

Kolejny pożar odpadów w Przysiece Polskiej [WIDEO]

Dodała, że pisma m.in. ws. skontrolowania sytuacji w zakładzie w Przysiece wysyła do różnych instytucji od 2019 r. “Mam wrażenie, że nikt z tym nic nie robi. Były kontrole WIOŚ-u, ale okazuje się, że wszystko jest dobrze” – podkreśliła.

“Zakład pracuje legalnie, właściciel dostał legalnie wszystkie zgody, tylko niech to uporządkuje, żeby to nie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców” – powiedziała. Dodała, że według jej rozmów ze strażakami dotychczasowe pożary składowiska to efekt samozapłonów spowodowanych zbyt dużą ilością przywożonych na ten teren śmieci.

Burmistrz podkreśliła, że zakład działa w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. “Nie chciałabym, żeby tam było składowisko, mieszkańcy też. Nie mają nic przeciwko złomowisku, ale dziś podkreślali, że nie może być tak, jak jest obecnie” – powiedziała.

Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie mł. asp. Dawid Kryś powiedział w poniedziałek PAP, że w ubiegłym tygodniu strażacy skontrolowali zakład w związku z wcześniejszym, czerwcowym pożarem, jednak zalecenia i decyzje ws. usunięcia ewentualnych uchybień ze strony właściciela instalacji nie zostały jeszcze wydane.

Oficer prasowy policji w Kościanie podkom. Radosław Nowak przekazał PAP, że śledztwo ws. ustalenia przyczyn pożaru składowiska z początku czerwca nadal trwa. “Czekamy na opinię biegłego” – powiedział. Dodał, że postępowania ws. poprzednich pożarów zostały umorzone, ponieważ wykazały, iż ogień na terenie zakładu pojawiał się w wyniku samozapłonu składowanych odpadów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


hen

Komentarz #160616 dodany 2021-06-30 11:40:37

Czyli właściciel legalnie spala odpady pod chmurka!!!!! I co mu zrobicie???? Panie Ozdoba, i co pan z tym zrobi ????? Może jakiś wywiad na ten temat. Polska to istny cyrk. Widać, ż właściciel "prawidłowo" poukładany z władzą, możecie podacie kto to jest !!!!!!

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024