Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Burmistrz Wrześni zatrzymany przez CBA. Oczekiwał łapówki w związku z budową biogazowni

Burmistrz Wrześni zatrzymany przez CBA. Oczekiwał łapówki w związku z budową biogazowni
09.11.2023, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania samorządowca oczekującego łapówki od przedsiębiorcy w związku z możliwością dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni. Śledztwo nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu - poinformowało CBA.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu prowadzą śledztwo pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych

Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy powoływania się przez ustalone osoby w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych, tj. o przestępstwo z art. 230 §1 kk.

Czyn zarzucany podejrzanemu zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Miał oczekiwać 200 tys. zł w zamian za możliwość dalszej realizacji inwestycji

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że samorządowiec za pośrednictwem innych osób złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy w zamian za możliwość dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni, co byłoby możliwe po cofnięciu wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości, na której inwestycja miała być zrealizowana. Przedsiębiorca nie zgodził się na wręczenie „łapówki” w określonej kwocie w wysokości 200 tys. zł i stąd ostatecznie inwestycja miała nie dojść do skutku.

W dniu 6 listopada 2023 r. na podstawie postanowienia Prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania mężczyzny na terenie województwa wielkopolskiego. W miejscu zamieszkania podejrzanego zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w sprawie. Podejrzany został doprowadzony do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszał zarzut z art. 228 k.k.

Zastosowane środki zapobiegawcze w śledztwie

Wobec podejrzanego Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: zawieszenia w czynnościach służbowych, dozór policji, poręczenie majątkowe w kwocie 20 tys. zł, zakaz opuszczenia kraju oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie. W trakcie czynności przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zajęcia tymczasowego mienia w wysokości 5 150 USD.

Prowadzona sprawa jest rozwojowa

To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym wielowątkowym postępowaniu przygotowawczym. W śledztwie zarzuty otrzymało już łącznie 5 osób.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024