Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Bydgoszcz. W planach wyłącznie niskopodłogowe tramwaje

Bydgoszcz. W planach wyłącznie niskopodłogowe tramwaje
MŁ/PAP
30.01.2023, o godz. 12:38
czas czytania: około 2 minut
0

W Bydgoszczy w najbliższych latach mają kursować tylko nowoczesne tramwaje niskopodłogowe, a stanowiące część taboru stare wozy mają zastąpić nowe z miejscowej fabryki Pesa. Jeszcze w tym roku na ulice wyjedzie 10 nowych pojazdów, a kolejne 30 ma zostać zamówionych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Obecnie po Bydgoszczy kursuje 35 niskopodłogowych tramwajów z Pesy – dwa Tramicusy 122N i 33 Swingi, a także 46 tramwajów starego typu – Konstal 805 Na, z których najstarsze przekroczyły 40 lat.

W zeszłym roku miasto zawarło umowę z Pesą na dostawę 10 tramwajów z opcją na zwiększenie w przyszłości zamówienia do 46 pojazdów. Pierwsze z zamówionych wówczas tramwajów ma zostać dostarczone we wrześniu, a pozostałe do końca roku.

Władze miasta ostatnio zdecydowały o zamówieniu kolejnych 11 tramwajów. Od chwili uruchomienia opcji tramwaje powinny pojawić się na ulicach w ciągu dwóch lat.

Miasto gotowe jest też na zakup jeszcze 19 tramwajów, ale w tej sprawie czeka na decyzje Centrum Unijnych Projektów Transportowych, bowiem inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko – FEnIKS.

Skąd pieniądze?

Zakup wszystkich nowych wozów zostanie zrealizowany z dofinansowaniem unijnym w wysokości 70-80 proc.

Do wykorzystania w ramach umowy ramowej z Pesą pozostanie jeszcze zamówienie sześciu pojazdów, na które miasto musi znaleźć środki

Bydgoszcz w ostatniej dekadzie również systematycznie rozwija i unowocześnia sieć połączeń. Długość torowisk zwiększyła się z 28 do 41 kilometrów. Powstały nowe połączenia na dworzec Bydgoszcz Główna, do największej dzielnicy Fordon oraz wzdłuż ul. Kujawskiej. W budowie jest most tramwajowy, który połączy ulice Toruńską z Fordońską. Trwa postępowanie na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej linii tramwajowej na osiedle Szwederowo. Przygotowywana jest też przebudowa i rozbudowa zajezdni tramwajowej, która została zbudowana w drugiej połowie lat 50. zeszłego wieku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024