CBA i ABW zatrzymały sześć osób podejrzewanych o korupcję na szkodę szczecińskiej ARiMR

CBA i ABW zatrzymały sześć osób podejrzewanych o korupcję na szkodę szczecińskiej ARiMR
MŁ/PAP
13.12.2021, o godz. 12:10
czas czytania: około 3 minut
0

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały sześć osób podejrzewanych o korupcję na szkodę szczecińskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dowiedziała się PAP. Jak podała prokuratura: wśród zatrzymanych jest b. dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Szczecinie Jarosław Ł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wydział komunikacji społecznej podał w poniedziałek, że zatrzymań dokonano podczas wspólnych działań stołecznej delegatury CBA i ABW w śledztwie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Agenci prowadzili też czynności m.in. w ministerstwie rolnictwa, centrali ARiMR oraz w zachodniopomorskim oddziale tej agencji rolnej.

Według śledczych zatrzymani mieli popełnić przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Płatna protekcja i przyjęcie korzyści osobistej

Wśród zatrzymanych jest osoba pełniąca do 2016 r. funkcję dyrektora tego oddziału – podał wydział w rozmowie z PAP. Zarzucono mu m.in. płatną protekcję oraz przyjęcie korzyści osobistej w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Został on na wniosek prokuratora aresztowany przez sąd.

Zatrzymany przez CBA i ABW wraz z pięcioma innymi osobami b. dyrektor szczecińskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to Jarosław Ł. – podała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentacje księgową

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację księgową.

Według śledczych zatrzymani mieli popełnić przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Wydział podał, że wśród zatrzymanych jest osoba pełniąca do 2016 r. funkcję dyrektora tego oddziału, a Żaryn dodał, że pozostali to m.in. biznesmen oraz dwaj rolnicy z województwa zachodniopomorskiego.

Wywierał wpływ na pracowników MGMiŻŚ?

“Wspomniany Jarosław Ł. w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej podjął się wywarcia wpływu na pracowników Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu doprowadzenia do przyjęcia korzystnych zapisów w rozporządzeniu regulującym warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach jednego z programów wspierających zrównoważone rybołówstwo” – podała prokuratura.

“Działania te doprowadziły do przyjęcia zapisów korzystnych dla określonego przedsiębiorcy” – zaznaczyła.

Według śledczych Ł. w związku z pełnieniem funkcji dyrektora szczecińskiego oddziału ARiMR przyjął korzyść osobistą w zamian za skierowanie wniosków producentów rolnych o płatności z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności. Te wnioski skierował do dyrektora departamentu płatności bezpośrednich w centrali ARiMR w Warszawie – zarzucają Ł. śledczy.

Pośrednictwo w korzystnym ustawieniu przetargu

B. szczeciński dyrektor miał też powoływać się na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych i podjąć się pośrednictwa w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej – poinformowała Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Fałszowanie dokumentów i nadużycie uprawnień

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych podał, że Ł., któremu postawiono siedem zarzutów, oprócz płatnej protekcji, przyjmowania korzyści, również fałszowania dokumentów i nadużycia uprawnień nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Został on na wniosek prokuratora aresztowany przez sąd.

Zatrzymanemu biznesmenowi postawiono zarzut płatnej protekcji, a dwóm rolnikom zarzut udzielenia korzyści majątkowej. Wobec mężczyzn zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz kontaktu z określonymi osobami, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju – podał Żaryn.

Pozostałym zatrzymanym prokurator nałożył poręczenia majątkowe, zakazał kontaktowania się podejrzanych i nakazał dozór policji – poinformowała prokuratura.

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024