CBOS: bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie

CBOS: bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie
pap/jw
21.11.2024, o godz. 13:12
czas czytania: około 3 minut
0

Dwóch na dziesięciu mieszkańców wsi nie pochodzi z tej miejscowości. 18 lat temu było to mniej niż jeden na dziesięciu badanych. Oznacza to, że bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie - wynika z przeprowadzonego w październiku badania CBOS.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformował CBOS, powołując się na dane GUS, w 2023 r. na wsi mieszkało 15 mln 260 tys. osób, co stanowiło 41 proc. ogółu ludności Polski. Z październikowego badania wynika, że zdecydowana większość tej grupy to osoby, które urodziły się jako mieszkańcy wsi.

Również wśród mieszkańców miast zdecydowanie przeważają osoby, które obecnie mieszkają w miejscowości tego samego typu co ta, z której pochodzą. Co siódma osoba przeniosła się ze wsi do miasta, natomiast co jedenasta badana z miasta na wieś.

Według CBOS migrantów ze wsi do miasta najczęściej spotykamy w małych i średnich miastach, liczących od 20 do 100 tys. ludności. Z badania wynika również, że liczniejszą grupą tych migrantów od innych stanowią emeryci.

Według badania dwóch na dziesięciu mieszkańców wsi nie jest pochodzenia wiejskiego. Jak poinformowała pracownia – 18 lat temu odsetek ten wynosił 7 proc. “Oznacza to, że bariera migracji między miastem a wsią powoli słabnie” – zaznaczono.

1/3 respondentów to migranci

Z kolei inne statystyki wskazują na to, że im większe pod względem ludności jest miasto, tym mniej jest w nim mieszkańców pochodzących ze wsi. Na przykład w miastach do 19999 mieszkańców 32 proc. mieszkańców pochodzi z terenów wiejskich, natomiast w miastach o liczbie ludności 500 tys. i większej jest to już 20 proc.

CBOS zadał respondentom pytanie – od jak dawna rodzina jest związana z miejscem zamieszkania. “Mniej więcej jedna trzecia respondentów to migranci, jedna czwarta – osoby należące do drugiego pokolenia mieszkańców danej miejscowości i nieco ponad jedna trzecia – osoby zakorzenione w tym miejscu od co najmniej dwóch pokoleń” – podano. Z badania wynika, że największym stopniem zakorzenienia wykazują się mieszkańcy wsi. “Wieś i małe miasta to obszary, skąd ludzie relatywnie najmniej chętnie migrują i stosunkowo najczęściej zdarza się, że mieszkają w jednym miejscu od kilku pokoleń” – poinformowano.

“Wykształcenie najwyraźniej sprzyja migracji, zapewne jest jej przyczyną. Jedynie co trzecia osoba z wyższym wykształceniem mieszka w tej samej miejscowości co jej dziadkowie, a 46 proc. przeprowadziło się do miejscowości, w której mieszka. Jest to trzeci najwyższy odsetek w całej próbie” – poinformował CBOS.

Co szósta osoba chce mieszkać na wsi

CBOS podkreślił również, że prawie połowa respondentów zadeklarowała, iż najchętniej zamieszkałaby na wsi (43 proc.). Największy odsetek tej grupy osób to te, które z nich pochodzą. “Co szósta spośród nich byłaby skłonna brać pod uwagę przeniesienie się do innego typu miejscowości, przy czym stosunkowo najczęściej w grę wchodziłoby małe miasto” – zaznaczono. Z kolei spośród aktualnych mieszkańców wsi 77 proc. pragnie również tam mieszkać.

Pracownia zapytała także badanych o to, czy ludzie ze wsi w porównaniu z ludźmi z miasta mają obecnie takie same, mniejsze czy większe szanse życiowe. Większość stwierdziła, że w dziedzinie wykształcenia, poziomu życia, możliwości rozwoju i zdobycia wysokiej pozycji społecznej szanse są dzisiaj takie same.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach 3 do 13 października 2024 r. na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,7 proc. – CATI i 15,4 proc. – CAWI).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024