CBŚ rozbiło "gang odpadowy". Przywozili odpady z Niemiec do Polski

CBŚ rozbiło
sm
18.10.2018, o godz. 8:43
czas czytania: około 2 minut
3

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie sprowadzali do Polski z terytorium Niemiec zmieszane odpady komunalne. Mogli wwieźć do kraju nawet 4 tys. ton śmieci i zarobić na tym ponad 1,2 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Większość odpadów, zamiast do miejsca docelowego, gdzie miały być poddane recyklingowi, trafiała na miejsca magazynowania w woj. łódzkim i wielkopolskim. W sprawie występuje już 20 podejrzanych, a 12 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo prowadzone jest od 2016 r. przez policjantów CBŚP z Kielc pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Śledczy podejrzewali, że kilka osób może nielegalnie składować różnego rodzaju odpady. Wtedy służby rozbiły sześcioosobową grupę składującą odpady w Tokarni w woj. świętokrzyskim.

Z toczącego się śledztwa wynikało, że sprawa ma charakter międzynarodowy. Śledczy ustalili, że śmieci przywożone z Niemiec, zamiast do recyklingu, w większości trafiały na tereny w Zgierzu, Sarbii oraz Bzowie. Drobiazgowe zbieranie informacji i analizowanie ich doprowadziło do stwierdzenia, że odpady były oficjalnie przywożone do Polski przez podmioty posiadające stosowne zezwolenia Ministerstwa Środowiska na podstawie dokumentów CMR wraz z Aneksem VII. Jednak na miejsca składowania trafiały już z dorobioną dokumentacją świadczącą, że są to odpady pochodzące z Polski.

Z ustaleń śledczych wynika, że za przyjęcie odpadów do Polski podejrzani otrzymywali nawet 75 euro za tonę.

W ostatnich dniach policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Kielcach przeprowadzili kolejną akcję ws. przestępstw zagrażających środowisku. Na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego zatrzymano osiem osób.

Zarzuca się im sprowadzanie do Polski odpadów komunalnych z Niemiec. Siedmioro z podejrzanych usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (tj. gangu), z czego czworo uczyniło sobie stałe źródło dochodu.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę niemal 1 mln zł.

CBŚ informuje, że prowadzone śledztwo ma charakter wielowątkowy i jest rozwojowe. W śledztwie występuje 20 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 39 zarzutów. Prokurator 12 osobom przedstawił zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie podejrzani są o przestępstwa przeciwko ochronie środowiska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (3)


Obserwator

Komentarz #14296 dodany 2018-10-18 14:27:04

Wszystkie drogi prowadzą do Remondis Tylko czekać jak ich posprzątają


Ekoz

Komentarz #14311 dodany 2018-10-19 13:14:55

Pseudo biznes odpadowy nadal jednak kwitnie. Jest to wynik działania lobbystów w poprzednich Rządach i Parlamentach RP w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów oraz transportu i zbierania/magazynowania w kraju. Wiadomo jest to łatwy i dochodowy biznes. Wszystko to kurczy się, dlatego tyle krzyku w mediach o demokrację i wolny rynek.Sprawdza się hasło "Polska Śmietnikiem Europy"- jeśli nie będzie skutecznego egzekwowania przepisów odpadowych i surowych kar.


krzysztof

Komentarz #14316 dodany 2018-10-19 14:23:27

każda ustawa w Polsce jest robiona pod kogoś więc mamy co mamy , ale najwazniejsze !!!!!! w mediach same sukcesy.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024