Reklama

ad1a MAKITA [05.05-06.06.25]

Cementownie domagają się rocznego limitu importu cementu z Ukrainy

Cementownie domagają się rocznego limitu importu cementu z Ukrainy
ZM/PAP
19.05.2025, o godz. 9:09
czas czytania: około 2 minut
0

Import cementu z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej rośnie w błyskawicznym tempie. Cementownie w Polsce apelują do Komisji Europejskiej o wprowadzenie rocznego limitu importu w ramach nowej umowy handlowej UE–Ukraina. W przeciwnym razie – ostrzegają – unijny przemysł cementowy może przestać być opłacalny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b kontrole [09.06-16.06.25]

W ciągu ostatnich pięciu lat import cementu z Ukrainy do Polski wzrósł o prawie 3000 proc. – z kilkunastu tysięcy ton do ponad 650 tys. ton w 2024 r. Prognozy mówią nawet o przekroczeniu miliona ton jeszcze w tym roku. Dla porównania: w 2022 r. było to 101,7 tys. ton. Cementownie działające w Polsce, zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Cementu (SPC), apelują o wprowadzenie rocznego limitu importu z Ukrainy na poziomie 360 tys. ton – średniej z ostatnich trzech lat.

Branża wskazuje, że producenci cementu spoza UE – m.in. z Turcji, Algierii, Maroka czy Egiptu – nie ponoszą kosztów związanych z emisją CO2. To daje im znaczącą przewagę konkurencyjną. Z kolei unijni producenci objęci są Europejskim Systemem Handlu Emisjami (EU ETS), który generuje ogromne koszty – nawet powyżej 100 euro za tonę CO2.

CBAM i transformacja sektora cementowego

Planowany na 2026 rok mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), czyli tzw. cło węglowe, ma wyrównać warunki konkurencji. Jednak zdaniem branży, bez jego pełnego uszczelnienia i skutecznych kontroli, import cementu nadal będzie destabilizował unijny rynek.

Dodatkowym wyzwaniem jest dekarbonizacja przemysłu cementowego. Technologia CCS (wychwytywania i magazynowania CO2) to obecnie jedyna droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jednak jej wdrożenie wymaga budowy infrastruktury i wielomiliardowych inwestycji – nawet do 50 mld euro w skali całej UE.

Ceny energii i konkurencyjność cementowni w Polsce

Cementownie w Polsce mierzą się również z rekordowo wysokimi cenami energii – według danych z rynku dnia następnego, w 2024 r. energia w Polsce kosztowała średnio 96 euro za MWh, czyli aż o 70 proc. więcej niż we Francji. Tymczasem energia stanowi ponad 35 proc. kosztów produkcji cementu, a wdrożenie CCS podwoi zapotrzebowanie zakładów na prąd.

Branża apeluje o wprowadzenie rekompensat kosztów pośrednich wynikających z systemu EU ETS oraz o uruchomienie specjalnego funduszu wspierającego niskoemisyjne inwestycje w sektorach energochłonnych – takich jak cementowy.

Polska cementową potęgą, ale potrzebne wsparcie

Polska jest trzecim producentem cementu w UE, z 12 zakładami działającymi w 8 województwach. Sektor zatrudnia bezpośrednio 4 tys. osób, a pośrednio tworzy aż 24 tys. miejsc pracy. Roczne wpływy do budżetu z działalności cementowni to 3,2 mld zł.

W czerwcu kończy się obowiązująca roczna umowa handlowa UE z Ukrainą, która zawiera tzw. automatyczny mechanizm ochronny (ATM). Komisja Europejska prowadzi negocjacje w sprawie nowych zasad – to ostatni moment, by uwzględnić postulat branży cementowej o rocznym limicie importu cementu z Ukrainy i skutecznym zabezpieczeniu unijnego rynku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FITE 2025 [02.06-24.06.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025