Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Centrum Ekonomii Zmian Klimatu na UE w Katowicach

Centrum Ekonomii Zmian Klimatu na UE w Katowicach
ZM/PAP
26.05.2025, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

Nowa jednostka naukowo-badawcza CECC powstała na Uniwersytecie wspierać transformacje gospodarcze w regionach węglowych Polski, Czech i Słowacji, integrując aspekty ekonomiczne, społeczne i klimatyczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b kontrole [09.06-16.06.25]

W piątek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oficjalnie zainaugurowano działalność Centrum Ekonomii Zmian Klimatu (Centre for Economics of Climate Change – CECC). Nowa jednostka ma być platformą naukowo-badawczą skupioną na zagadnieniach związanych ze zmianami klimatu i transformacjami ekonomicznymi, zwłaszcza w regionach węglowych Polski, Czech i Słowacji.

CECC będzie prowadzić badania dotyczące m.in. zielonej rewolucji, ryzyka klimatycznego, inwestycji w nowe technologie oraz zachowań konsumentów i inwestorów. Planowana jest również współpraca z międzynarodowymi instytucjami o podobnym profilu.

Społeczny wymiar transformacji

Podczas inauguracji CECC głos zabrała minister przemysłu, prof. UE w Katowicach Marzena Czarnecka, która podkreśliła znaczenie społecznego wymiaru transformacji energetycznej i klimatycznej.

– Musimy pamiętać, że jesteśmy w regionie, gdzie te zmiany nie mogą odbywać się kosztem mieszkańców. Transformacja nie kończy się na pieniądzach, ale dotyczy również aspektów społecznych i kulturowych – zaznaczyła.

Minister Czarnecka wyraziła nadzieję, że CECC przyczyni się do wypracowania rozwiązań akceptowalnych społecznie i ekonomicznie, nie tylko dla Śląska, ale też dla innych regionów, jak np. Bełchatów.

Potrzeba regionalnego podejścia

Szefowa resortu przemysłu wskazała również na konieczność prowadzenia działań klimatycznych z uwzględnieniem regionalnych uwarunkowań.

– Unia Europejska zaczyna rozumieć, że potrzebne są różne działania na różnych poziomach i w różnych krajach. To daje nadzieję, że możliwa jest sprawiedliwa transformacja – mówiła Marzena Czarnecka.

Znaczenie działań proklimatycznych

Koordynatorką CECC została prof. Monika Wieczorek-Kosmala z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów UE. Jak podkreśliła, ekonomia zmian klimatu to rozwijająca się dziedzina, do której CECC wnosi nowe projekty i perspektywy badawcze.

– Zajmujemy się nie tylko gospodarką regionu, ale również zmianami w zachowaniach konsumentów i inwestorów. Naszym celem jest kształcenie przyszłych ekonomistów, którzy rozumieją znaczenie działań proklimatycznych – wyjaśniała prof. Wieczorek-Kosmala.

Uroczysta inauguracja Centrum Ekonomii Zmian Klimatu odbyła się w ramach piątej edycji konferencji „Ekonomia bez granic”, której tegoroczne hasło brzmiało: „Sprawiedliwa transformacja w centrum uwagi”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FITE 2025 [02.06-24.06.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025