W Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy (woj. dolnośląskie) odbyło się otwarcie instalacji fotowoltaicznej, pełniącej funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne.

Laboratorium powstało dzięki ekspertom z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej oraz świdnickiego ośrodka Centrum Technologii Energetycznych (CTE).

Innowacyjny projekt

Na terenie świdnickiego CTE zlokalizowano aż 16 technologii fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Technologie te w Polsce są wciąż rzadko spotykane.

Oprócz technologii krzemu poli i monokrystalicznego można zapoznać się z systemami fotowoltaicznymi II generacji. Są wśród nich moduły cienkowarstwowe, systemy oparte na ogniwach krzemowych o podwyższonej sprawności, typu PERC, HIT, back-contact czy te bazujące na krzemie amorficznym i mikrokrystalicznym. Ich lepsza wydajność wynika z wykorzystania szerszego zakresu widma optycznego niż w modułach tradycyjnych oraz minimalizacji efektu termicznego.

Przedsięwzięcie świdnickiego Centrum Technologii Energetycznych, pozwoli na weryfikację sprawności poszczególnych technologii PV pod kątem wykorzystania na dachach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowo-usługowych oraz na terenach wokół nich. Wydajność energetyczna sprawdzana jest w trzech etapach. Najpierw testowanych jest szesnaście par różnych modułów PV, następnie  piętnaście małych systemów o mocy 3 kWp, typowych do zastosowania w budynkach mieszkalnych, a następnie sześć systemów o mocy ok. 30 kWp. Wszystko po to, by znaleźć najwłaściwszą technologię do danego zastosowania, typu budynku czy lokalizacji konkretnego terenu. Nad całością czuwa system elektroniczny, monitorujący pracę i rezultaty wszystkich systemów objętych instalacją.

Nie tylko fotowoltaika

Świdnickie przedsięwzięcie jest ważne ze względu na odniesienie do problematyki magazynowanie energii wytworzonej ze słońca, a jest to obecnie jeden z kluczowych kierunków rozwoju technologii solarnych na świecie. Chodzi tu przecież o możliwość korzystania z tej energii w niemal dowolnym czasie, a więc docelowe uniezależnienie od kaprysów pogody. W Świdnicy testowane są trzy nowoczesne systemy akumulacji energii o łącznej pojemności 65 kWh, w tym przepływowe baterie wanadowe typu REDOX. Baterie łączy się w systemy o różnej mocy, w tym takie, które są typowe dla rozwiązań prosumenckich.

Centrum Technologii Energetycznych testuje na swojej instalacji również rozwiązania hybrydowe, a więc oparte nie tylko na systemach fotowoltaicznych, ale także łączących PV z małymi turbinami wiatrowymi z osią pionową i poziomą o mocach ok. 1 kWp i połączonych z akumulatorami energii. Takie instalacje świetnie się uzupełniają, gdyż w porach jesienno-zimowych, gdy brak jest słońca i niebo jest zachmurzone, często panują dobre warunki wietrzne, co pozwala nam wciąż wytwarzać energię z własnych źródeł.

Instalacja została zaprojektowana, zbudowana i wyposażona tak, by móc oceniać wpływ z energii wytwarzanej z mikroźródeł na funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. Będzie więc ważnym głosem w toczącej się debacie, prowadzącej do stworzenia takich sposobów współpracy małych instalacji z siecią niskich napięć,  który będzie bezpieczny i pożyteczny dla operatorów sieci i właścicieli instalacji.

W Centrum Technologii Energetycznych powstaje również ośrodek szkoleniowy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych. Ośrodek został wyposażony także pod kątem szkoleń instalatorów pomp ciepła powietrznych i gruntowych. W budynku CTE znajdują 4 różne urządzenia tego typu, a ich praca jest monitorowana na bieżąco przez system zarządzania inteligentnym budynkiem BEMS.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj