W Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy (woj. dolnośląskie) odbyło się otwarcie instalacji fotowoltaicznej, pełniącej funkcje badawcze, testowe i demonstracyjne.

Laboratorium powstało dzięki ekspertom z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej oraz świdnickiego ośrodka Centrum Technologii Energetycznych (CTE).

Innowacyjny projekt

Eko lokator Toruń

Na terenie świdnickiego CTE zlokalizowano aż 16 technologii fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca. Technologie te w Polsce są wciąż rzadko spotykane.

Oprócz technologii krzemu poli i monokrystalicznego można zapoznać się z systemami fotowoltaicznymi II generacji. Są wśród nich moduły cienkowarstwowe, systemy oparte na ogniwach krzemowych o podwyższonej sprawności, typu PERC, HIT, back-contact czy te bazujące na krzemie amorficznym i mikrokrystalicznym. Ich lepsza wydajność wynika z wykorzystania szerszego zakresu widma optycznego niż w modułach tradycyjnych oraz minimalizacji efektu termicznego.

Przedsięwzięcie świdnickiego Centrum Technologii Energetycznych, pozwoli na weryfikację sprawności poszczególnych technologii PV pod kątem wykorzystania na dachach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowo-usługowych oraz na terenach wokół nich. Wydajność energetyczna sprawdzana jest w trzech etapach. Najpierw testowanych jest szesnaście par różnych modułów PV, następnie  piętnaście małych systemów o mocy 3 kWp, typowych do zastosowania w budynkach mieszkalnych, a następnie sześć systemów o mocy ok. 30 kWp. Wszystko po to, by znaleźć najwłaściwszą technologię do danego zastosowania, typu budynku czy lokalizacji konkretnego terenu. Nad całością czuwa system elektroniczny, monitorujący pracę i rezultaty wszystkich systemów objętych instalacją.

Nie tylko fotowoltaika

Świdnickie przedsięwzięcie jest ważne ze względu na odniesienie do problematyki magazynowanie energii wytworzonej ze słońca, a jest to obecnie jeden z kluczowych kierunków rozwoju technologii solarnych na świecie. Chodzi tu przecież o możliwość korzystania z tej energii w niemal dowolnym czasie, a więc docelowe uniezależnienie od kaprysów pogody. W Świdnicy testowane są trzy nowoczesne systemy akumulacji energii o łącznej pojemności 65 kWh, w tym przepływowe baterie wanadowe typu REDOX. Baterie łączy się w systemy o różnej mocy, w tym takie, które są typowe dla rozwiązań prosumenckich.

Centrum Technologii Energetycznych testuje na swojej instalacji również rozwiązania hybrydowe, a więc oparte nie tylko na systemach fotowoltaicznych, ale także łączących PV z małymi turbinami wiatrowymi z osią pionową i poziomą o mocach ok. 1 kWp i połączonych z akumulatorami energii. Takie instalacje świetnie się uzupełniają, gdyż w porach jesienno-zimowych, gdy brak jest słońca i niebo jest zachmurzone, często panują dobre warunki wietrzne, co pozwala nam wciąż wytwarzać energię z własnych źródeł.

Instalacja została zaprojektowana, zbudowana i wyposażona tak, by móc oceniać wpływ z energii wytwarzanej z mikroźródeł na funkcjonowania sieci elektroenergetycznej. Będzie więc ważnym głosem w toczącej się debacie, prowadzącej do stworzenia takich sposobów współpracy małych instalacji z siecią niskich napięć,  który będzie bezpieczny i pożyteczny dla operatorów sieci i właścicieli instalacji.

W Centrum Technologii Energetycznych powstaje również ośrodek szkoleniowy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych. Ośrodek został wyposażony także pod kątem szkoleń instalatorów pomp ciepła powietrznych i gruntowych. W budynku CTE znajdują 4 różne urządzenia tego typu, a ich praca jest monitorowana na bieżąco przez system zarządzania inteligentnym budynkiem BEMS.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj