Chcą dopłat do śmieci. 50% taniej za segregowanie

Chcą dopłat do śmieci. 50% taniej za segregowanie
szp
21.01.2020, o godz. 9:17
czas czytania: około 2 minut
21

W Polsce ruszyła akcja „Tanie segregowanie”. Jej inicjatorzy chcą zmusić rząd do 50-procentowych dopłat na dofinansowanie za segregowanie śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– W Waszej miejscowości drastycznie podniesiono ceny za odbiór śmieci? Nie bądźcie bierni. Przekonajcie władze waszych miast i gmin do wezwania rządu do przygotowania i wdrożenia programu ochronnego, który zakładałby 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane – piszą inicjatorzy akcji „Tanie segregowanie”, którzy mówią „tak” dla segregacji odpadów, ale z rządowym dofinansowaniem.

Takie postulaty zgłaszali już m.in. przedstawiciele metropolii warszawskiej. Za nimi idą kolejne samorządy podejmujące uchwały z apelami do rządu lub wystosowujące apele w tej sprawie. Takie kroki podjęły m.in. Stupsk, Jabłonna, Nieporęta, Zakroczym, Sochocin.

– Nie mamy realnego wpływu na kształt gospodarki odpadami i generowane przez niego koszty, ani na prawo ustanawiane przez rząd, jednak to my – jako samorządy – musimy brać na swoją odpowiedzialność podejmowanie stosownych uchwał podnoszących stawki opłat od mieszkańców i wyjaśnianie mieszkańcom powodów takich zmian – pisze w swoim stanowisku prezydent Skarżyska Kamiennej Konrad Krönig.

Podpisy pod apelem „Tanie segregowanie” można składać m.in. w urzędzie miasta.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o u.c.p.g., segregacja odpadów stanie się obowiązkiem (poszczególne gminy wprowadzają ten obowiązek, mają na to czas do września br.), a za jej niedopełnienie gminy będą musiały nakładać na mieszkańców kary administracyjne. Gminy mogą także obniżać opłaty śmieciowe za posiadanie kompostownika, choć to rozwiązanie przynosi niekiedy obniżkę na poziomie złotówki.

Samorządy coraz trudniej radzą sobie z wzrastającymi cenami opłat. Ostatnia fala podwyżek, za które gminy winią w dużej mierze doraźnie zmieniane, kosztotwórcze przepisy, wywołała gorącą debatę między korporacjami samorządowymi a przedstawicielami rządu. Ci pierwsi jeszcze w grudniu domagali się spotkania z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu. Takie spotkanie odbyło się 14 stycznia i, zdaniem części samorządów, nie spełniło ich oczekiwań.

Źródła: pressmania.pl, UM Skarżysko-Kamienna

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (21)


energetyk

Komentarz #38098 dodany 2020-01-21 10:13:47

Wniosek samorządowców o dofinansowanie przez Państwo zbiórki selektywnej odpadów w gminach to mi się przypominają czasy słusznie minione, proszę Rząd za klasykiem, nie idźcie tą drogą. Segregacja odpadów to nie remedium na zahamowanie dalszego wzrostu cen zagospodarowania odpadów, jeśli chcemy faktycznie chronić środowisko, to musimy odejść od taniego populizmu i pochylić się nad kompleksowym, spójnym systemem gospodarki odpadami. Czasy dominacji wysypisk legalnych o nielegalnych mam nadzieję niestety powoli przechodzą do historii. Społeczeństwa od zarania wieków wytwarzały i będą wytwarzały odpady, ważne by w sposób bezpieczny, efektywny z zachowaniem równowagi ekosystemów były zagospodarowane. Słusznym jest maksymalny odzysk materiałowy odpadów, jednak sztuczne ograniczenia odzysku energetycznego odpadów to jawna utopia, marnotrawstwem a wręcz paranoją jest deponowanie frakcji palnych odpadów na składowiskach i różnych wyrobiskach pod płaszczykiem rekultywacji lub rolniczego wykorzystania. Paliwa z odpadów ograniczą częściowo zapotrzebowanie na paliwa kopalne i idealnie wpisują się w obszar OZE. Ustawodawca a następnie Rząd i Samorząd są odpowiedzialne za wypracowanie realnego, spójnego efektywnego systemu gospodarki odpadami, bilansującego się nie tylko na papierze. Producenci, Branża odpadowa, Społeczeństwo będą w stanie funkcjonować w systemie o realnych podstawach a nie zbudowany na utopijnych założeniach a odgórne dofinansowanie pogłębi tylko istniejącą patologie, będziemy płacić coraz więcej za odpady w podatkach a racjonalna i bezpieczna dla środowiska gospodarka odpadami będzie dalej iluzoryczna.


Jan Kos

Komentarz #38263 dodany 2020-01-22 11:27:43

"Segregacja odpadów to nie remedium na zahamowanie dalszego wzrostu cen zagospodarowania odpadów," wg mnie nie główne ale jest niezbędne. Bez efektywnej i wysoce jakościowej zbiorki selektywnej u źródła nie będziemy mieć niskim kosztem późniejszych surowców wtórnych. Sortowanie odpadów i wysoka jakość ich nie istnieje. Sprawozdania gmin aktualnie to jedynie kreatywna księgowość - przestańmy się oszukiwać. Oczwyście zgadzam się z przedmówcą że nalezy spojrzeć kompleksowo.


śmieciaszszszszsz

Komentarz #38529 dodany 2020-01-24 10:06:20

Jeżeli , chcemy mieć przyzwoicie funkcjonującą G. Odpadami to trzeba już !!!! siadać i myśleć i wprowadzać nowe logiczne, zdrowe zasady , a nie psuć to co zostało już dawno!!!!! zepsute!!!!!. Jak na razie to Rząd i Ministerstwo wymyśla , jakie to wymyślić kary i daniny na rzecz poprawienia sobie budżetu. Obecnie cała sytuację można porównać do prowizorycznej tamy na rzeczce zbudowanej z darni , gdzie się woda przelewa tam się tą darń upycha . i tak się biga od punktu do punktu .


QQ

Komentarz #38568 dodany 2020-01-24 16:08:56

Po co samorząd ma myśleć. Najlepiej brać kasę od mieszkańca, a jak się uda to od rządu. Ustawa daje samorządom wiele swobody i myślący włodarze gmin powinni wykazać się, czy są na stołkach dla kasy, czy zrobią coś dla mieszkańców.


QQ

Komentarz #38570 dodany 2020-01-24 16:16:04

Około 33% tzw odpadów, to w dużej mierze SEGREGOWANE surowce wtórne. Nie da się tego za parę złotych lub darmo do firm, dla których to surowiec? Z pozostałych 66% (które określa się jako zmieszane): - średnio 40% to odpady BIO - można kompostować (przynajmniej mieszkańcy domów jednorodzinnych) - ale samorząd da upust 1-2 złote - hahaha - śmiech po prostu. - jest spory udział popiołów - za które płacą też ci, którzy popiół co najwyżej z papierosa (jak palą) mają. Dlaczego Ludzie, którzy mają ogrzewanie bardziej EKO (nie na paliwa stałe) muszą za to płacić? Przecież można dać upust tym, którzy nie palą węglem... no ale po co...


Pinda

Komentarz #38648 dodany 2020-01-25 02:12:39

Nie znam osob w PL ktore segreguja smieci. Maja to w dupie bo nie maja w kawalerkach miejsca na kilka smietnikow. Byly zsypy to teraz ludzie w wielkich blokach woza rozlewajacy sie syf windami ktore wala smieciami. Smietniki pod blokiem sa za male wiec wszystko lata po osiedlach. Ze zsypami bylo czysto i bezproblemowo Mieszkam zagranica i segregujemy na makulature, plastik i cala reszte. Taka zabawa juz wystarczy.


Izabela

Komentarz #38724 dodany 2020-01-25 13:49:21

Do - Pinda. Taki komentarz jaki nick. Ja i wielu moich sąsiadów już od kilku lat segregujemy śmieci i nie mamy z tym problemów. Mieszkamy za miastem. Zrobiliśmy zebranie, przyjechał pan nie z gminy tylko z zakładu oczyszczania miasta. Wytłumaczył tak żeby wszyscy zrozumieli,, rozstawiliśmy mnystwo tablic informacyjnych i tak po ok roku możemy się pochwalić prawdziwą czystą segregacja.

Robert krk

Komentarz #38738 dodany 2020-01-25 20:46:01

Izabela napisał/a:

Do - Pinda. Taki komentarz jaki nick. Ja i wielu moich sąsiadów już od kilku lat segregujemy śmieci i nie mamy z tym problemów. Mieszkamy za miastem. Zrobiliśmy zebranie, przyjechał...

Zamieszkaj w bloku zobaczysz 3 kontenery 28 mieszkan w klatce i segreguj jak nie masz duzej kuchni itp...


Myślcie ludzie

Komentarz #38736 dodany 2020-01-25 20:42:54

Chyba żartujecie???? A niby państwo to skąd ma pieniądze na dopłaty, z 4 liter?? Oczywiście że wtedy to wy zapłacicie i tak za te śmieci w wyższych podatkach!!!!


Robert krk

Komentarz #38737 dodany 2020-01-25 20:44:46

Ostatnio sprzątalismy garaz firmy... Mamy taką ekologie ze obdzwonilem wszystkie zaklady w krakowie utylizacji skupy przetwarzanie i nigdzie nie chca plastikow! Nigdzie, szkla tez nie musialem rozbic wieksze i do kontenerow, papiery to samo nie chca nawet za darmo przyjac... Pis po zniszczylo kraj... Firmy od lat zamykane skladki w gore podatki w gore... A ciekawostka kontwner smieci to 3000zl za tone.... Wiele firm powiedzialo ze taniej wywalic w las i taka jest prawda


Syja

Komentarz #38741 dodany 2020-01-26 00:11:23

A co z surowcami wtórnym, których nie mozna nigdzie oddać, żadne skupy nie chcę nawet za darmo, to gdzie ta ekologia i segregacja?


Jarek

Komentarz #38778 dodany 2020-01-26 10:03:34

Podatek od podatku to są realia Polaków . Kupując produkty już raz płacimy za opakowanie ale mało segreguj i jeszcze za to płacić. Pokornie przyjmujemy kolejne podatki . Szwedzi swoje śmieci do spalarni produkują energię i są w czołówce państw eko Komu przeszkadzało , że butelki są zwrotne mleko i inne produkty kto na to pozwolił , że zamieniono na plastik kto wprowadził ustawę o śmieciach ?!

demokrata

Komentarz #39459 dodany 2020-01-30 21:28:30

Jarek napisał/a:

Podatek od podatku to są realia Polaków . Kupując produkty już raz płacimy za opakowanie ale mało segreguj i jeszcze za to płacić. Pokornie przyjmujemy kolejne podatki . Szwedzi swoje...

Przecież wszystkie działania rzadu są skierowane na osłabienie samorządów, bo już tylko one stoją na drodze w celu zagarnięcia całej władzy w rece pewnego konusa.

Komentarz #38806 dodany 2020-01-26 13:40:17

Jarek napisał/a:

Podatek od podatku to są realia Polaków . Kupując produkty już raz płacimy za opakowanie ale mało segreguj i jeszcze za to płacić. Pokornie przyjmujemy kolejne podatki . Szwedzi swoje...

To mafia swiatowa wyeliminowała tworzywa szklane a wprowadzila plastykowe a teraz ta mafia w białych kołnierzykach przy biurkach, aby upodlic naród to wprowadza segregowanie smieci, jesli sie ktos z narodu nie zastosuje do segregowania to będą wszyscy np lokatorzy danego bloku, będą płacić podwójnie a nawet i potrójnie Mafia światowa zydostwa płaci urzedniką w białych kołnierzykach. przy biurkach dużą kasę i ci mają narzucone aby wymagac od narodu, i obywatela segregacji smieci tylko ze z Niemiec i z tej Brukseli przychodzą do naszego kraju smieci nie segregowane a na nas obywateli, mieszkanców całej Polski nakładają obowiazek segregacji smieci tak mafia swiatowa zydostwa rzadzi wszystkimi biuralistami przy biurkach w gminach w całej Polsce Ja sie pytam gdzie znikneły opakowania szklane. tak...

ja-nek

Komentarz #39456 dodany 2020-01-30 21:24:53

napisał/a:

To mafia swiatowa wyeliminowała tworzywa szklane a wprowadzila plastykowe a teraz ta mafia w białych kołnierzykach przy biurkach, aby upodlic naród to wprowadza segregowanie smieci, jesli sie ktos z narodu...

a polska mafia pisomatołków podniosła opłaty za składowanie odpadów ze 120 zł do 270 zł, wprowadziła obowiązek segregacji na 5 frakcji, itp.

Rst

Komentarz #38795 dodany 2020-01-26 12:27:33

Jarek napisał/a:

Podatek od podatku to są realia Polaków . Kupując produkty już raz płacimy za opakowanie ale mało segreguj i jeszcze za to płacić. Pokornie przyjmujemy kolejne podatki . Szwedzi swoje...

Jak to kto? Mumia Jewropejska. 20 kilka lat temu zaleciła stosowanie woreczków foliowych zamiast torebek papierowych jako bardziej ekologiczne


Anna

Komentarz #38847 dodany 2020-01-26 18:29:35

A dlaczego sprzedają w plastikowych opakowania. Nie ma zwrotów butelek. Nie ma słupów makulatury. Tylko sankcje sankcje. I segregacja śmieci na absurdalne rodzaje.


Karina

Komentarz #38897 dodany 2020-01-27 00:37:01

To jest chore. Ja rozumiem segregacje ale aż tak. W małych mieszkaniach ciężko jest mieć miejsce na 5 pojemników na śmieci. Mieszkam w UK też segreguje śmieci ale to nie utrudnia tak życia jak w PL. Jest dużo łatwiejsze. Niebieski (recykling): Makulatura, szklane butelki i słoiki, folia aluminiowa, tacki aluminiowe, plastik, puszki oraz opakowania po aerozolach. Nie wrzucamy: żarówek, szyb, szklanek, naczyń, tekstyliów, pieluch, folii bąbelkowej, styropianu, odpadów ogrodowych, elektrycznych oraz resztek jedzenia. Brązowy (odpady ogrodowe): Liście, kwiaty, drobne i mniejsze gałęzie, odpady po koszeniu krzewów i traw. Nie wrzucamy: ziemi, żwiru, doniczek, kamieni, kociego żwirku, resztek żywności oraz trocin. Zielony (tzw. pozostałe): Styropian, folia bąbelkowa i samoprzylepna, odpady sanitarne, koci żwirek oraz trociny – w torbach, pieluchy zawiązane we foliach oraz potłuczone naczynia i szkło również we foliach. Do takich pojemników nie można wrzucać: odpadów budowlanych, niebezpiecznych, medycznych, elektrycznych, ogrodowych, resztek jedzenia oraz puszek po farbie. Pojemnik na resztki żywnościowe: Ryż, makaron, fasola, mięso, ryby, owoce, warzywa, produkty mleczne, jajka, saszetki po herbacie, fusy po kawie, ciastka, ciasto, chleb, resztki z talerzy oraz karma dla psów. Nie wrzucamy: opakowań, oleju, płynów, plastikowych reklamówek – jedzenie może być zawijane w gazety, ręczniki papierowe, specjalne, biodegradowalne torby.

hihihi

Komentarz #39471 dodany 2020-01-30 22:33:39

Karina napisał/a:

To jest chore. Ja rozumiem segregacje ale aż tak. W małych mieszkaniach ciężko jest mieć miejsce na 5 pojemników na śmieci. Mieszkam w UK też segreguje śmieci ale to nie...

Czyli naliczyłem 4 + 1 na rzeczy których nie można wrzucić nigdzie (tekstyli, pieluchy, itp) czyli 5. CO ZA RÓŻNICA? Ce angielskie 5 jest mniejsze niż polskie 5...hihihi...


znawiec

Komentarz #39455 dodany 2020-01-30 21:22:28

1. Szwedzi płacą za swoje śmieci ok. 300 euro na osobę rocznie. Mają fantastyczny i bardzo drogi system. 2. Plastik wybrali konsumenci, bo jest tańszy. 3. Do produkcji papieru potrzeba drzew, bardzo dużo drzew. 4. Wiele rzeczy można kupić w szkolnych opakowaniach, zamiast w plastiku, czy opakowaniach wielomateriałowych. - wybór należy do konsumentów, ale jak komuś wygodniej kupować w plastiku (bo mniej waży, bo wygodniej nieść, itp) to niech nie narzeka...


neron III

Komentarz #39470 dodany 2020-01-30 22:29:43

coż za brak kompetencji u piszącego ten artykuł.... I. do tej pory mozna był zgłosić, że nie chce się segregować i ponosić podwyższoną opłatę, zmiana zmieniła tylko nazewnictwo (i chyba słuszniejsze), że kto nie segreguje ponosi karę! II.Gminy mają bardzo duży wpływ na ceny... muszą sobie tylko zdać zprawę co jest najdrozsze, np. zbiórka odpadów wielkogabarytowych kosztuje krocie (bo bardzo droga jest praca fizyczna), powinny więc dazyć do tego by mieszkańcy przywozili te odpady do PSZOK. Ponadto to gminy wydają wstepne decyzje na budowę choćby instalacji do recykling, sortowania odpadów, nie mówiąc o instalacjach komunalnych, c`zy spalarniach odpadów. Nie chcą ich wydawać, bo mieszkańcy ich nie chcą. W rezultacie do instalacji często trzeba wieźć odpady po 40 -50 km, a są rejony w Polsce, że 100. W przypadku odpad niebezpiecznych to nawet i 400 km. III. gminy pozwalają na nieuczciwość systemu, nie określając np. limitów i warunków w których mieszkańcy mogą oddać odpady budowlane, czy też pozwalając by cwaniacy z drobnych warsztatów oddawali masowo opony pod pretekstem ,że sa mieszkańcami (zamiast przekazać do producenta lub importera). iV. Gminy wymuszają by odpady zbierać w workach plastikowych (co w efekcie jest najdroższym rozwiązaniem), zamiast ustawiać pojemniki, np. typu dzwon (które są tanie w obsłudze) itd...rząd narobił głupot w gospodarce odpadami, ale samorządy często jeszcze więcej...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024