Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Chcą przywrócić funkcje ekologiczne rzeki Nidy

Chcą przywrócić funkcje ekologiczne rzeki Nidy
01.03.2012, o godz. 16:00
czas czytania: około 3 minut
0

Od kilku lat prowadzone są prace związane z rewitalizacją rzeki Nidy. Naukowców, a zarazem miłośników przyrody, finansowo wspiera w tych działaniach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Ciechanowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Ubiegłoroczne prace były kontynuacją tych realizowanych w latach 2008-2010. Wszystkie miały wspólny mianownik – przywrócenia funkcji ekologicznej rzeki.

– Podjęte działania objęto odcinek rzeki Wkry na terenie powiatu nidzickiego, która nazywana jest w tym regionie Nidą – tłumaczy dr Andrzej Skrzypczak z Katedry Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego Wydział Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM. – Podstawowym założeniem projektu rozpoczętego w 2008 roku, jest zainicjowanie i przeprowadzenie wieloletniego procesu rewitalizacji przekształconej doliny górnej Wkry. Docelowo zmierza on do przywrócenia i podtrzymania funkcji ekologicznej rzeki oraz bioróżnorodności w jej ekosystemie – dodaje.

W roku 2011 zabiegi rewitalizacyjne prowadzono na trzech stanowiskach zlokalizowanych pomiędzy miastem Nidzica, a miejscowością Szymany. Oparto je na nasadzeniach drzew, pracach nad zróżnicowaniem struktury fizycznej dna rzeki oraz zarybieniach zmierzających do restytucji pstrąga potokowego i odtworzenia bioróżnorodności ichtiofauny rzecznej.

– Całe przedsięwzięcia ma również wymiar edukacyjny i zmierza do podniesienia świadomości ekologicznej społeczności lokalnej – wyjaśnia Andrzej Skrzypczak. – Na terenie miasta umieszczono tablice informujące o realizacji projektu. Celem podjętych działań jest także podniesienie estetyki i walorów krajobrazowych terenów miejskich i podmiejskich, położonych wzdłuż koryta rzeki, co przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej terenów przyległych.

Prace związane z nasadzaniem drzew przeprowadzono pod koniec października. Do odtworzenia drzewostanu w strefie przykorytowej Górnej Wkry wykorzystano sadzonki: brzozy, olchy i wierzby. Prace nad urozmaiceniem struktury dna koryta rzeki były kontynuacją i rozszerzeniem zabiegów zainicjowanych w 2009 roku. W ramach rewitalizacji na wytypowanym 150- metrowym odcinku Wkry, pomiędzy mostem w miejscowości Piątki, a jazem Borowy Młyn, rozmieszczono łącznie sześć ton głazów i otoczaków. Prace wykonano pod ścisłym nadzorem pracowników Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie – Rejonowego Oddziału w Nidzicy. Materiał kamienny rozłożono na jednolitym piaszczystym odcinku Wkry w formie skupisk, po kilka kamieni i otoczaków i pojedynczych głazów.

– Podstawowym celem tych działań było zwiększenie różnorodności i pojemności siedliskowej rzeki dla ryb i bezkręgowej fauny dennej na wytypowanym odcinku – wyjaśnia dr Andrzej Skrzypczak. – W minionym roku kontynuowaliśmy zarybienia ukierunkowane na odbudowę struktury ichtiofauny rzecznej Górnej Wkry.

Zabiegi te prowadzono na odcinku pomiędzy mostem drogowym przy ulicy Murzynowskiego, a mostem drogowym w miejscowości Kadyki. Do Nidy wprowadzono materiał zarybieniowy łącznie czterech gatunków ryb, z czego zarybienia jaziem, kleniem i świnką realizowano w ramach badań nad skutecznością zabiegów rewitalizacyjnych i efektywnością zarybień.

W ramach restytucji pstrąga potokowego łącznie wpuszczono 5 tys. sztuk narybku letniego, pochodzącego od tarlaków z dorzecza Wisły. Ryby rozprowadzono na ok. 200-metrowych odcinkach rzeki wokół każdego ze stanowisk. 

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024