W najbliższych dniach rozpoczną się prace na skwerze przy ul. Podwalnej w Chełmie. W zeszłym tygodniu usunięto drzewa, a stojąca tam XIX wieczna figura poddawana jest konserwacji. Nowy skwer ma być kolejną wizytówką miasta.

Przygotowania do uporządkowania otoczenia ulicy Podwalnej trwają od zeszłego roku. Na jesieni usunięto osuwające się drzewa i krzaki porastające skarpę od strony kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów. W ich miejsce pojawiły się nowe nasadzenia.

– Jeszcze w ubiegłym roku zagospodarowaliśmy część skarpy. Nasadzonych zostało tam 805 krzewów, a kolejne pojawią się już tej wiosny. Znajdą się tam berberysy, irgi i jałowce płożące. Wybór tych krzewów to rozwiązanie praktyczne zapewniające nieusuwanie się ziemi, estetykę i jednocześnie powrót do historycznego wyglądu skarpy – mówi Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Kilkanaście dni temu robotnicy rozpoczęli urządzanie skweru z zabytkową figurą, która na czas prac ziemnych została przekazana do konserwacji. Kontrowersyjna okazała się natomiast wycinka drzew na skwerze. Wśród przechodniów pojawiły się głosy niezadowolenia, a ostatniej niedzieli kilka osób uczestniczyło nawet w milczącym proteście przeciwko wycince drzew.

– Skwer na pewno wygląda teraz inaczej. Przyzwyczailiśmy się do wyglądu tego miejsca oraz rosnących na nim drzew i wszystkim jest nam ich szkoda. Niestety ze względów bezpieczeństwa musimy przeprowadzać wycinkę. Stare, usychające i chore drzewa, które rozsadzają ulice i chodniki stanowią zagrożenie dla przechodniów i pasażerów pojazdów. Ochrona zdrowia ludzkiego jest celem nadrzędnym i nie daje wyboru – wycinka czy życie. Na szczęście w tym przypadku nikt nie musiał wybierać – dodaje Żółkiewska.

Władze miasta zapewniają jednak, iż już wkrótce skwer przy Podwalnej stanie się kolejną wizytówką miasta, a w zamian za usunięte stare drzewa pojawią się nowe. – Chcemy aby placyk eksponował zabytkową figurę , a przede wszystkim aby jej otoczenie było uporządkowane i estetyczne dlatego też na zaplanowany efekt jakim będzie nowy jego wygląd trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać – mówi prezydent Agata Fisz.

Wokół odnowionej figury pojawią się trzy kuliste klomby z kwiatami. Prowadzić do nich będzie chodnik otoczony szpalerem bukszpanu. W północnej części placu powstanie okrągła rabata z berberysami nawiązującymi do zagospodarowanej skarpy leżącej po przeciwnej stronie ulicy. Krzewy pojawią się również na zboczu skweru od ulicy Reformackiej.

Chociaż projekt nie przewiduje nasadzeń drzew na tym skwerze, władze miasta zapewniają, że nowe nasadzenia pojawią się w wielu innych częściach miasta. – W tym roku planujemy zasadzić blisko 1000 nowych drzew. Będą to drzewa znacznie bardziej wytrzymałe, których system korzeniowy nie niszczy ulic i chodników. Chełm zawsze był zielonym miastem i chcemy aby tak pozostało – dodaje prezydent Agata Fisz.

źródło: chelm.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj