„Kos – strażnik krainy baśni” – zdjęcie o takim tytule i magicznym klimacie wygrało tegoroczną IV już edycję konkursu fotograficznego „Złap zająca”. Jego autorem jest Piotr Majder z Zakładów Chemicznych „Organika – Sarzyna” S.A.

„Kos i zachodzące słońce, wypatrzone zostały przez lornetkę podczas wypadu nad Sarzyńską tamę” – mówi zwycięzca. Wśród laureatów znaleźli się: specjalista ds. administracyjno-inwentaryzacyjnych, księgowa, technologowie, handlowiec, mistrz czy specjalista ds. PR.

„Złap Zająca” to konkurs fotograficzny dla pracowników firm skupionych w Programie „Odpowiedzialność i Troska”. To Program znany w 50 krajach na świecie, w Polsce realizowany przez blisko 40 firm chemicznych. Sam konkurs polega na ciekawym ujęciu chwil z „życia” polskiej fauny i flory. Organizatorem przedsięwzięcia jest Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”, a pomysłodawcą – firma ZAK S.A. Do tegorocznych zmagań przystąpiło 19 firm chemicznych.

25 września 2010 r. w siedzibie organizatora krajowego konkursu – Sekretariacie Programu „OiT”, spotkało się jury, w składzie: Łukasz Stępień (Związek Polskich Fotografów Przyrody) – przewodniczący, Tomasz Krzyśków (FOTONATURA) oraz dwie przedstawicielki Sekretariatu „OiT” Magdalena Ozimek i Marta Łozowska. „Postanowiliśmy nagrodzić  zdjęcia, które nie tylko dokumentują piękno dzikiej przyrody, ale także pokazują je w wyjątkowy sposób i są pełne delikatności i klimatu, których oddanie świadczy o wrażliwości ich autorów, ich umiejętności dostrzegania tego, co często jest tak bardzo ulotne i nieokreślone” – mówi przewodniczący jury.

Oto wyniki IV edycji:

I miejsce oraz nagrodę w wysokości 2000 zł zdobył Piotr Majder reprezentujący Zakłady Chemiczne „Organika – Sarzyna” S.A. za pracę p.t. „Kos – strażnik krainy baśni”.
„Nie zawsze trzeba, by obiekt przyrodniczy – w tym wypadku kos – zajmował większą część kadru,    by móc stać się bohaterem obrazu. W tym wypadku „okoliczności przyrody”: przede wszystkim łagodne światło, ale także delikatnie rozkwitająca czeremcha, kłoda pokryta pnącymi się pędami i łuk uformowany przez pień z tyłu kadru utworzyły scenerię, w której czarny ptak z żółtym dziobem stał się mocnym elementem zdjęcia. Niczym strażnik pilnujący wejścia do tajemniczego ogrodu. Chwała dla fotografa za zauważenie tej chwili (być może krok w lewo i pochylenie się z aparatem wzmocniłoby jeszcze walory zdjęcia – a być może ruchy te spłoszyłyby czujnego stróża?)” – tak opisał zwycięską fotografię juror, Tomasz Krzyśków.

II miejsce oraz nagroda w wysokości 1000 zł przypadła pracownikowi Zakładów Azotowych „Puławy” S.A.  – Grzegorzowi Sierockiemu za fotografię: „Spacer we mgle”. Na zdjęciu znalazły się dwie żerujące czaple białe w starorzeczu Narwii w Bronowie koło Łomży. „Wyciągnięte szyje, wzrok nakierowany na potencjalną zdobycz, a zwłaszcza „złapany” moment synchronicznie uniesionych kończyn u obu ptaków, nadają zdjęciu właściwej dynamiki, nie burząc jednakże klimatu pełnego spokoju mglistego poranka” – tłumaczy nagrodzenie tego zdjęcia Tomasz Krzyśków.

Z uwagi na wyrównany poziom prac, po burzliwych obradach, jury postanowiło przyznać nie jedno,    a trzy równorzędne III miejsca (oraz po 500 zł). Nagrody otrzymali: Patryk Skorupa z Zakładów Chemicznych „Police” S.A. za fotografię nieco hipnotyzującego „Przyczajonego pająka”.  A także Joanna Wiatr z Luveny S.A.  – za nastrojowy „Nadmorski Park Krajobrazowy” –  fotografię wykonaną w Okolicach Rozewia oraz Grzegorz Szarek z Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach S.A. – za zdjęcie „Spotkanie na szlaku”, przedstawiające jelenia napotkanego podczas wędrówki  w okolicach Zakopanego.

Jury przyznało również wyróżnienie oraz gadżety Programu „OiT” : trafiły one do Małgorzaty Szałek z Luveny S.A. za pracę: „Eksponat”. Autorka w lesie w Czapurach dostrzegła okaz, który długo czekał na odkrycie – pozostawiony trampek porośnięty mchem.

22 września 2010 r. zakończyło się także otwarte głosowanie internetowe na stronie www.rc.com.pl. W terminie od 9 do 22 września 2010 r. na wszystkie 94 prace konkursowe, w sumie oddano 1275 głosów. Najwięcej – 130, zdobyła fotografia Wojciecha Chrupały z Zakładów Chemicznych Zachem S.A. pt.  „Świerszcz ukryty wśród liści”. Laureat Grand Prix konkursu otrzyma cyfrową ramkę do zdjęć.

Wyniki konkursu ogłoszono oficjalnie 6 października 2010 r. podczas Forum Ekologicznego Branży Chemicznej W Toruniu. A 46 najlepszych fotografii będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej podczas Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO (23- 26 listopada 2010 r.). Tam nastąpi także uroczyste wręczenie nagród.

„Widać z roku na rok wzrost poziomu technicznego przedstawianych do oceny prac. Wynika to zapewne z kilku czynników, nie tylko lepszego sprzętu, jakim posługują sie fotografujący, ale także rosnących umiejętności i doświadczenia w wyborze zdjęć zgłaszanych do konkursu. Dotyczy to przede wszystkim zdjęć zwierząt, zarówno  w skali makro, jak i ptaków i ssaków” – mówi Łukasz Stępień ze Związku Polskich Fotografów Przyrody, który kolejny raz piastował tytuł przewodniczącego jury konkursu.

Wszystkie 94 fotografie, które brały udział w tegorocznych zmaganiach oraz najlepsze zdjęcia poprzednich edycji można podziwiać na stronie internetowej: http://www.rc.com.pl/zlap_zajaca.php

Fot. Piotr Majder (zwycięska praca "Kos – strażnik krainy baśni")


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj