Powodem wykluczenia SEPC był brak wiarygodności referencji chińskiej firmy. Wyjaśnienia złożone przez nią w czasie rozpraw nie przekonały Krajowej Izby Odwoławczej. Chiński oferent otrzymał szansę, aby przed KIO okazać kolejne dokumenty, z których wynikałoby, że posiada stosowne doświadczenie. Dokumentów tych jednak nie przedstawił.
Komisja przetargowa starała się, wykorzystując narzędzia i możliwości przewidziane prawem zamówień publicznych, zweryfikować oferty złożone w przetargu, w tym ofertę chińską.
Orzeczenie KIO wskazuje, że informacje i dokumenty przekazywane przez SEPC wprowadziły Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie w błąd. W uzasadnieniu wyroku czytamy: „Przystępujący wprowadził Zamawiającego w błąd co do spełnienia
warunków udziału w postępowaniu (…) Z powyższego wynika, że po stronie Zamawiającego mogło powstać mylne wyobrażenie o faktach, na skutek przedstawionych przez Przystępującego informacji”.
MPO, zgodnie z wyrokiem KIO, jest zobowiązane unieważnić wybór oraz wykluczyć SEPC z przetargu na modernizację i rozbudowę instalacji do odzysku energii z odpadów. W przetargu pozostaje jeszcze oferta konsorcjum CNIM PORR.
Ewentualny wybór nowego wykonawcy umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych w I kwartale 2019 r. Alternatywą jest ponowne ogłoszenie przetargu. Oba warianty
są obecnie analizowane.
observer
Komentarz #14921 dodany 2018-12-05 13:52:03
Tragedia. Ile Warszawa ma czekać na nowoczesną spalarnię :/ Najpierw blokował wojewoda a teraz ściemniała chińska firma