Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ciechanowski Klaster Energii podpisał umowę z Energą - Operatorem

Ciechanowski Klaster Energii podpisał umowę z Energą - Operatorem
Bartłomiej Leśniewski
24.09.2024, o godz. 9:18
czas czytania: około 3 minut
0

Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka Energa-Operator podpisała umowy świadczenia usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii - poinformował Urząd Miasta Ciechanowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak zaznaczył, to pierwszy klaster w Polsce działający na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

Ciechanowski Klaster Energii, utworzony przez Gminę Miejską Ciechanów i Elektrociepłownię Ciechanów, został zarejestrowany w rejestrze klastrów Urzędu Regulacji Energetyki na początku marca tego roku. Punkty poboru i wprowadzania energii w Ciechanowskim Klastrze Energii są przyłączone do sieci dystrybucyjnej należącej do Energa-Operator.

Jak poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Ciechanowa, “Energa-Operator podpisała umowy o świadczenie usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii”. “To pierwszy klaster w Polsce działający na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii” – zaznaczono w komunikacie.

W ocenie ciechanowskiego samorządu klaster “pozwoli miastu nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, ale także obniżyć wydatki na energię elektryczną”.

478 punktów poboru

W ramach Ciechanowskiego Klastra Energii spółka Energa-Operator, należąca do Energi z Grupy Orlen, posiada 478 punktów poboru. Są wśród nich – jak wspomniał ciechanowski Urząd Miasta – nie tylko budynki administracji publicznej, ale także oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompowania, a nawet miejska fontanna.

“Podpisanie przez nas dzisiaj umowy z klastrem w Ciechanowie oznacza rozpoczęcie jego praktycznej działalności” – powiedziała wiceprezes spółki Energa-Operator Karolina Lipińska, cytowana w komunikacie ciechanowskiego samorządu. Zwróciła przy tym uwagę, że rozwój nowych uczestników rynku energii, jak właśnie klastry, ale też spółdzielnie energetyczne czy prosumenci wirtualni, to “istotne ogniwo transformacji energetycznej Polski”.

“Nie byłoby to możliwe m.in. bez liczników zdalnego odczytu, które w przypadku Energa-Operator posiada już 82 proc. odbiorców, w tym także punkty poboru energii na terenie ciechanowskiego klastra” – dodała Lipińska.

“Dzięki realizacji wartych prawie 80 mln zł inwestycji w system energetyczny odchodzimy od wykorzystania węgla w produkcji ciepła, mamy zapewnione: niezawodność dostaw i dywersyfikację źródeł energii. Do tego zaczęliśmy produkcję energii elektrycznej. Bezpieczeństwo energetyczne Ciechanowa weszło zatem na zupełnie nowy poziom” – podkreślił prezydent miasta Krzysztof Kosiński, cytowany w informacji.

Ocenił jednocześnie, że wdrażane tam kolejne rozwiązania przyczynią się do optymalizacji kosztów energii, w tym ponoszonych przez budżet miasta.

Efektywne wykorzystanie

Jak wyjaśnił ciechanowski samorząd, celem funkcjonowania tamtejszego klastra energii jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta i efektywna dystrybucja energii, która jest produkowana lokalnie. “Klaster ma także przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Ciechanowie” – zaznaczono w informacji.

Urząd Miasta Ciechanowa przypomniał, że posiadanie liczników zdalnego odczytu jest jednym z wymogów nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, dotyczącej klastrów energii.

“Ponadto klaster musi mieć magazyny energii, działać na obszarze nieprzekraczającym granic powiatu, a co najmniej 30 proc. energii wytworzonej w ramach klastra musi pochodzić z odnawialnych źródeł. Wytworzona energia elektryczna ma umożliwiać pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 40 proc. łącznego zapotrzebowania energię elektryczną członków klastra, a łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii elektrycznej w klastrze nie może przekroczyć 150 MW” – podkreślił ciechanowski samorząd.

Jak podał, w przypadku tamtejszego klastra, produkcja energii elektrycznej odbywa się przede wszystkim z źródeł fotowoltaicznych oraz źródeł wykorzystujących biomasę, przy czym magazyn energii dysponuje mocą 5,12 kW.

O klastrze

Klaster energii to porozumienie lokalnych podmiotów działających w obszarach wytwarzania, konsumpcji i magazynowania oraz sprzedaży i dystrybucji energii. Celem – jak przypomina Urząd Miasta Ciechanowa – “jest stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej, a także bardziej świadome zarządzanie zużyciem i dystrybucją energii elektrycznej”.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odnawialnych źródłach energii, klastry tego typu, jako beneficjenci systemu wsparcia, mogą uzyskiwać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej, przy czym upust – jak podkreśla ciechanowski samorząd – w zależności od spełnionych warunków, może wynieść do 75 proc. wysokości opłat dystrybucyjnych. Wielkość rabatu uzależniona ma być od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze, energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024