Nowe Miasto Lubawskie stawia na odnawialne źródła energii. Ogrzewana dotychczas energią elektryczną szkoła w Bratianie już od przyszłego sezonu będzie ogrzewana ciepłem geotermalnym. Projekt kosztował 1,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln to dofinansowanie z Unii.

Modernizacja systemu ciepłowniczego w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie było koniecznością. Władze gminy postanowiły znaleźć lepsze, tańsze rozwiązanie. Postawiły na ekologię. Jak się okazuje nie bez znaczenia był tu też aspekt ekonomiczny. – Ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie, a koszty ciągle rosną – tłumaczy swoją decyzję wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski. – Obiekt w Bratianie jest powierzchniowo duży. Chcieliśmy postawić na odnawialne źródła energii i wybraliśmy geotermię – dodaje.

20 stycznia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano umowę dofinansowania kosztów budowy i instalacji nowego sposobu ogrzewania szkoły. Koszt projektu wyceniono na prawie 1,85 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Jak będzie wyglądała realizacja zadania? Już wkrótce w Bratianie zostanie wywierconych blisko 70 otworów głębokich na 100 metrów. W otwory te zostanie wpuszczona instalacja do ogrzewania solanki, a ta z kolei ogrzeje wodę w szkolnych grzejnikach. – Inwestycja ma być gotowa do października tak, aby zdążyć przed nowym sezonem grzewczym – zapowiada Tomasz Waruszewski.

Wykorzystanie geotermii nie jest zjawiskiem zupełnie nowym. Taki instalacje z powodzeniem funkcjonują w Szkole Podstawowej w Łąkorzu (gm. Biskupiec Pomorski), Ośrodku Zdrowia w Niechłoninie i Ośrodku Rehabilitacji w Lidzbarku Welskim, budynkach Leśnego Arboretum w Kudypach, dawnej szkole w Brąswałdzie, a także w kościele parafii Św. Moniki w Ostródzie.

Do tej pory WFOŚiGW w Olsztynie podpisał 29 umów na realizację projektów związanych z odnawialnym źródłami energii, w tym pięć z wykorzystaniem geotermii. W najbliższym czasie podobne instalacje powstaną w dwóch placówkach oświatowych gminy Biskupiec Pomorski.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj