Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ciepło z odpadów dla Poznania - umowa na 24 lata podpisana

Ciepło z odpadów dla Poznania - umowa na 24 lata podpisana
ko
16.08.2018, o godz. 9:59
czas czytania: około 2 minut
1

Spółki SUEZ Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę obowiązującą na kolejne 24 lata na sprzedaż ciepła z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Podpisana umowa reguluje sprawy związane ze sprzedażą i zapewnieniem mocy cieplnej oraz dostawą „zielonego ciepła” w Poznaniu. Dotychczas przez półtora roku eksploatacji spalarni zasady współpracy tej instalacji z poznańskim systemem ciepłowniczym były testowane.

Wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii wpisuje się w ramy przyjętej w Grupie Veolia koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak mówi Paweł Orlof, prezes Zarządu Veolii Energii Poznań: Nasza współpraca z ITPOK daje nam możliwość dywersyfikacji mixu paliwowego, co umożliwi zmniejszenie ilości spalanego węgla.

– Poznańska spalarnia odpadów komunalnych, jako jeden z pierwszych w Polsce nowoczesnych obiektów jest projektem wyjątkowym i nowatorskim – stwierdza prezes Zarządu SUEZ Polska, Stephane Heddesheimer  i dodaje: – Produkcja energii cieplnej w ITPOK odpowiada rocznemu zużyciu ciepła jednego z największych poznańskich osiedli Piątkowo. Istotnym jest dla nas również fakt, że produkcja energii elektrycznej w pełni wystarcza rocznemu zapotrzebowaniu blisko 40 tysięcy mieszkańców Poznania. A wszystko to możliwe jest dzięki odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej Instalacji, pozwalającej na uzyskanie najwyższych poziomów efektywności energetycznej i to zarówno dla produkcji energii elektrycznej, jak i cieplnej w kogeneracji.

Veolia Energia Poznań jest producentem ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządza siecią ciepłowniczą. Zaopatruje w ciepło ok. 60 % mieszkańców miasta, a także zakłady przemysłowe, instytucje użyteczności publicznej oraz centra handlowe i usługowe.

SUEZ Zielona Energia została utworzona przez SUEZ Polska (50% udziałów) i Marguerite Waste Polska (50% udziałów). 8 kwietnia 2013 r. Miasto Poznań i SUEZ Zielona Energia (wówczas SITA Zielona Energia) podpisały umowę o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, w ramach której powstał ITPOK.

Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce, w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi realizowany w formule PPP.

„Bez spalarni odpadów nie ma circular economy” – oceniają eksperci

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Toruk

Komentarz #13526 dodany 2018-08-16 21:31:42

Wykorzystana w Poznańskiej spalarni technologia ma jakieś 40 lat więc ciężko ją nazwać innowacyjną, wyjątkową czy nowatorską... W Poznaniu nie ma dzielnicy Piątkowo - Pana Prezesa niedoinformowano :)

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024