Ponowne użycie urządzeń elektronicznych oraz mebli czy biopaliwo z odpadów powstałych podczas produkcji czekolady – to niektóre z projektów w konkursie na lidera gospodarki obiegu zamkniętego.

Do trzeciej edycji konkursu zgłosiła się największa w jego historii liczba firm i studentów.

Odnowione routery i zakupy do własnych opakowań

Pierwsze miejsce w konkursie Stena Circular Economy Award w kategorii „Przedsiębiorcy – praktyka” otrzymała firma Orange Polska za projekt „Odnowa urządzeń multimedialnych”, w ramach którego używane routery i modemy zwrócone przez klientów po zakończeniu umowy są odnawiane i udostępniane kolejnym abonentom.

Jako najlepszą inicjatywę w kategorii „Promocja idei GOZ” wyróżniono dwie firmy: Carrefour Polska za akcję „Zakupy do własnych opakowań klientów” (zachęcanie do ograniczania użycia jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych) oraz Ergo Hestia za „Upcykling odpadów i organizację warsztatów z upcyklingu” (ponowne wykorzystanie części z elektroodpadów oraz odpadów pozyskanych w ramach procesu likwidacji szkód, m.in. do tworzenia biżuterii, materiałowych etui na sprzęt elektroniczny, a nawet mebli).

Dodatkowe wyróżnienia za wdrożone praktyki GOZ otrzymali: Barry Callebaut Manufacturing Polska za wykorzystanie powstałych przy produkcji czekolady odpadów do wytwarzania zacieru, który następnie przetwarzany jest na bioetanol oraz firma Nowy Styl za wprowadzenie dodatkowych usług naprawy i redystrybucji niewykorzystywanych mebli oraz przetwarzanie nienadających się do dalszego użytkowania elementów.

Pomysłowi studenci

Spośród projektów zgłoszonych przez studentów wybrano pomysł Justyny Bronowickiej (Uniwersytet Wrocławski) na „Sklep samozaopatrujący”, którego głównym celem jest upcykling starych ubrań oraz edukacja w zakresie ekologii i GOZ.

Dodatkowe wyróżnienia otrzymały Karolina Wodnicka z Akademii Sztuki w Szczecinie za projekt ekologicznego opakowania na kanapki oraz Magdalena Kierzek, Paulina Wielec i Amanda Nowaczyk z Politechniki Łódzkiej za projekt aplikacji służącej do rozpoznawania rodzaju odpadu i tym samym ułatwiającej skuteczny recykling.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych. Studenci otrzymują laptopy oraz grant w wysokości 10 tys. zł na realizację zgłoszonego pomysłu.

Czytaj więcej

Skomentuj