PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Citibank zainteresowany udziałem w transformacji energetycznej Polski

Citibank zainteresowany udziałem w transformacji energetycznej Polski
PAP/dom
23.05.2022, o godz. 15:04
czas czytania: około 3 minut
0

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski; omówiliśmy warunki na stworzenie konkretnego planu inwestycyjnego - poinformował w szwajcarskim Davos wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. City chce uczestniczyć w tworzeniu tego planu - dodał.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sasin, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wskazywał w rozmowie z dziennikarzami, że w Domu Polskim od rana trwają spotkania dotyczące m.in. transformacji energetycznej czy dużych inwestycji, które mogłyby w naszym kraju zaistnieć.

Spotkania z liderami

W tym kontekście poinformował, że spotkał się w poniedziałek m.in. z wiceprezesem ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibank Jayem Collinsem oraz President of Google Cloud International Adaire Fox-Martin.

– Rozmawiałem dziś z liderami Googla odpowiedzialnymi za naszą część Europy, za Europę Środkowo-Wschodnią. Przed chwilą bardzo dobre spotkanie z panem Jayem Collinsem – wiceprezesem Citibanku o możliwościach pozyskania zewnętrznego finansowania dla transformacji energetycznej – powiedział Sasin.

Jak mówił przez okres pandemii łańcuchy dostaw zostały zakłócone i dziś jesteśmy mądrzejsi i wiemy, że trzeba inwestować tworząc miejsca gdzie powstają podzespołu czy elementy do produkcji, bliżej.

– Tu w Europie, a nie gdzieś szeroko na kuli ziemskiej. To są duże szanse dla Polski – ocenił dodając, że toczące się w Davos rozmowy przyniosą efekty. – Pokażemy naszym zagranicznym partnerom, że Polska jest tym miejscem w którym warto inwestować, że to przyszłościowe, bezpieczne inwestycje. A my dla Polski pozyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale też rozwój technologiczny. Staniemy się gospodarką nowoczesną, innowacyjną.

Poważne zainteresowanie Citibanku

Jak poinformował, Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej w Polsce.

– Omówiliśmy warunki – tutaj przede wszystkim z naciskiem – na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnego, jeśli chodzi o transformację energetyczną – powiedział.

Wicepremier zaznaczył, że Polska ma takie plany inwestycyjne i one są realizowane przez poszczególne spółki.

– Ale tutaj zostało sformułowane takie oczekiwanie, żeby to był taki państwowy, krajowy plan inwestycji energetycznych. I rzeczywiście skupimy się w tej chwili w najbliższym czasie, żeby taki plan stworzyć. Mam deklarację ze strony wiceprezesa banku, że City chce uczestniczyć również w tworzeniu tego planu – powiedział Sasin. – To jest ogromne przedsięwzięcie, chyba nie mające precedensów w historii Polski. Ogromny plan inwestycyjny. Poważnie się do tego zabieramy. Myślę, że tutaj będziemy mogli pozyskać również poważnych partnerów finansowych do tego, żeby ten plan zrealizować.

Kluczowa transformacja

Sasin zauważył, że transformacja energetyczna jest dla nas kluczowa w kontekście tego co dzieje się na Ukrainie oraz odchodzenia od rosyjskich surowców.

– Bez wsparcia zewnętrznego Polska nie jest w stanie skutecznie tej transformacji przeprowadzić – przyznał.

Gaz to nie jest dobra droga

– Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową – dodał w Davos Jacek Sasin.

– Ta sytuacja wymaga również od nas modyfikacji tego programu (transformacji energetyki). Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest dobra droga, że dzisiaj musimy bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii, na energię jądrową. Na tym się skupiamy i chcemy możliwie szybko, jak tylko jest to możliwe, aby nie uderzyć w nasze bezpieczeństwo energetyczne, ten proces sfinalizować – podkreślił Sasin.

Wicepremier dodał, że Polska jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne nie tylko sobie, ale również państwom regionu.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024