Selektywna zbiórka odpadów i mądrze zaprojektowane kolejne spalarnie to zdaniem dyrektora Grzegorza Maja ze spółki Eneris droga do nowoczesnej gospodarki odpadami w Polsce.

– Od strony technicznej i technologicznej możemy robić już wszystko – budować doskonałe centra unieszkodliwiania odpadów, odzysku surowcowego i energetycznego – twierdzi G. Maj, dyrektor ds. innowacji i realizacji inwestycji w Eneris Ochrona Środowiska. Według niego problemem w Polsce są jednak nadal mechanizmy ekonomiczne, które bezpośrednio zależą od uwarunkowań prawnych. – Nie ma co ukrywać, że w Polsce zarówno przepisy o gospodarce odpadami jak i cały obszar energetyki są w dalszym ciągu w fazie przygotowania – mówi G. Maj.

Ekspert podkreśla, że wciąż głównym sposobem zagospodarowania odpadów w naszym kraju jest składowanie. Jak go rozwiązać? Stawiając na termiczne przekształcanie odpadów. – Budujemy sześć spalarni. To będzie niewątpliwie skok, ale na pewno na tym nie powinniśmy skończyć. Powinniśmy postawić na kolejne, przede wszystkim mądrze zaprojektowane, spalarnie. Oddzielną kwestią jest budowanie świadomości jeśli chodzi o zbiórkę selektywną. To tutaj zaczyna się poważna i nowoczesna gospodarka odpadami komunalnymi – mówi rozmówca serwisu PortalKomunalny.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj