Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Co ma kangur w żołądku?

Co ma kangur w żołądku?
07.01.2008, o godz. 8:38
czas czytania: około 2 minut
0

Jak walczyć z globalnym ociepleniem? Australijscy naukowcy chcą do tej walki wykorzystać kangury, a raczej bakterie z ich żołądków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Jak informuje „Dziennik”, australijscy naukowcy chcą sprawić, by stada bydła i owiec przestały zatruwać atmosferę Ziemi metanem – jednym z gazów cieplarnianych, który powstaje on w żołądkach przeżuwaczy za sprawą pewnych bakterii i jest produktem ubocznym procesu trawienia.

Doktor Athol Klieve z Gueensland Department of Primary Industries jest jednak zdania, że można ten proces zmienić. Nie wszystkie bowiem roślinożerne zwierzęta wydalają z siebie metan – przykładem jest kangur. Zespół dr. Klieve’a ustalił, że w układzie trawiennym torbaczy występują inne bakterie niż u ssaków importowanych do Australii z reszty świata. Zamiast metanu produkują one octan – który nie tylko nie zatruwa środowiska, ale i wspomaga trawienie.

Dr Klieve ma nadzieję, że uda się przenieść bakterie z kangurzych żołądków do układów trawiennych krów i owiec, i zastąpić nimi bakterie produkujące metan. Jego prace są obecnie w fazie eksperymentów laboratoryjnych na specjalnie skonstruowanym sztucznym żołądku przeżuwacza. Ale projekt ten będzie się z pewnością rozwijać, gdyż jego efektami jest zainteresowany australijski rząd, który wspiera go finansowo. Australijskie władze podpisały niedawno protokół z Kyoto, zobowiązujący je do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 5 procent do 2012 roku. Największym producentem gazów cieplarnianych w tym kraju jest przemysł energetyczny, zaś już na drugim miejscu plasuje się właśnie hodowla bydła i owiec. Przeciętna krowa bekając, wydala dziennie ok. 200-300 litrów metanu.

źródło: dziennik.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025