Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Co zrobić ze zużytą komórką?

Co zrobić ze zużytą komórką?
28.07.2008, o godz. 11:53
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 20 mln starych telefonów komórkowych zalega w polskich domach. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stawia sprawę jasno: to na właścicielach salonów ciąży odpowiedzialność za odbieranie od nas starych telefonów. Jednak, jak to zwykle bywa, życie nieco odbiega od norm prawnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komórki muszą zostać zutylizowane w specjalnych zakładach, bo zawarte w nich substancje to prawdziwa bomba ekologiczna. Znajdziemy w nich m.in. rakotwórcze kadm i polichrolki winylu oraz trujący ołów i beryl. Póki są uwięzione w telefonie, nie są groźne. Wystarczy jednak, że komórka trafi w końcu na wysypisko śmieci, a deszcze wymyją z niej trucizny, które dostaną się do środowiska naturalnego.

Dlatego trzy lata temu wprowadzono prawo, na mocy którego urządzenia elektroniczne muszą być utylizowane. Za wyrzucenie komórki do zwykłego śmietnika, tak samo jak telewizora czy kuchenki mikrofalowej, grozi nawet 5 tys. zł grzywny.

Nikt jednak nie kwapi się, by pomóc użytkownikom komórek w ekologicznym pozbyciu się ich, mimo, że prawo stanowi inaczej. Redakcja „Dziennika” sprawdziła przestrzeganie tego przepisu. W Plusie w Kielcach sprzedawczyni nie mogła zrozumieć, dlaczego ktoś chce oddać telefon. "W komisie może go zostawić i jeszcze coś zapłacą" – tłumaczyła. Gotowość odebrania od nas zużytej komórki zadeklarowała Era, a Play odpowiedział, że przeprowadził jednorazową akcję zbierania starych telefonów. Z kolei TP SA, właściciel sieci Orange, oświadczył, że obowiązek zbierania starego sprzętu mają jego producenci, a nie salony.

To nieprawda: producenci mają finansować recykling, ale zbiórkę mają prowadzić sprzedawcy. Polskie prawo jest jakie jest, więc operatorom i salonom nic na razie nie grozi.

Spośród producentów najbardziej proekologiczna jest fińska Nokia, która w całym kraju ma sieć serwisów, gdzie przyjmowane są stare telefony. 

A właścicielom telefonów innych firm pozostaje samemu odwozić telefony do gminnych punktów zbierania elektrośmieci. W każdej gminie powinien być co najmniej jeden taki punkt, a ich adresy są zamieszczone m.in. na stronie www.elektrosmieci.pl.

źródło: dziennik.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024