1 / 7

„Strażnicy Planety” to temat wystawy zdjęć ukazujących codzienna pracę służb komunalnych. W ten sposób Altvater Piła chce „odczarować” ciężką pracę związaną z odbiorem odpadów.

Około 20 zdjęć, a na nich kierowcy, ładowacze, pracownicy sortowni i dyspozytorni podczas wykonywania codziennych obowiązków, składających się na odbiór odpadów oraz całoroczne utrzymanie pilskich dróg i chodników.

Fotografie to zapis pół roku pracy Altvater Piła, spółki należącej do Eneris Surowce. Pracy nie do końca znanej i nie zawsze docenianej przez mieszkańców. Zdjęcia pozwalają na jej przybliżenie i „odczarowanie” wśród mieszkańców.

Relację fotograficzną przedstawiająca codzienność pracowników firmy odbierającej odpady przygotował sam prezes zarządu spółki w ramach programu dla pracowników firmy „Z Eneris możesz więcej”.

– Poprzez swoje zdjęcia chcę pokazać naszą ciężką pracę i to, co robimy dla mieszkańców. Moim celem było pokazanie mieszkańcom, kim tak naprawdę są ludzie na co dzień dbający o czystość na terenie naszego miasta, a także ukazanie, że nie są to anonimowe osoby. To ludzie, którzy z dużą odpowiedzialnością wykonują swoją codzienną pracę i tak jak każdemu, zależy im na jej docenieniu i szacunku – powiedział Dariusz Mikołajczyk, autor fotografii, prezes zarządu Altvater Piła.

Wystawa “Strażnicy Planety” jest elementem programu informacyjnego prowadzonego przez Eneris Surowce pod tą samą nazwą. Celem projektu jest zmiana wizerunku pracownika służb komunalnych, który w powszechnej świadomości wciąż funkcjonuje jako „śmieciarz”. Program został zainaugurowany w ubiegłym roku podczas Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, czemu towarzyszyła premiera filmu pokazującego dzień z życia pracowników Eneris z całej Polski, pracujących przy odbiorze i recyklingu odpadów.

– Przygotowany przez nas krótki film, zatytułowany „Strażnicy Planety” ma za zadanie uzmysłowić mieszkańcom, jak ważną i wymagającą jest rola pracowników firm komunalnych. Nie jest to ani praca łatwiejsza ani trudniejsza od pracy sprzedawcy, fryzjera czy kierowcy tira. Podobnie, jak inne zawody wymaga odpowiednich predyspozycji oraz wiedzy i doświadczenia. Jednak, niezasłużenie, to pracownicy komunalni są częściej poniżani, wytykani oraz obrażani – komentuje Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji Eneris.

Wystawę „Strażnicy Planety” można obejrzeć od kwietnia w siedzibie Altvater Piła. Zdjęcia z tego cyklu będą prezentowane również w przestrzeni publicznej, w tym w pilskim urzędzie miasta oraz szkołach.

Czytaj więcej

Skomentuj