Komisja ma nadzieję, że porozumienie zagwarantuje, że UE weźmie na siebie większą odpowiedzialność za swoje odpady i nie wywozi swoich wyzwań środowiskowych do państw trzecich. Przepisy ułatwią również wykorzystanie odpadów jako zasobu.
Zielony Ład
„Umowa przyczynia się do realizacji celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest ograniczenie zanieczyszczenia i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym” – w czytamy komunikacie Komisji.
Wywóz odpadów tworzyw sztucznych z UE do państw nienależących do OECD będzie zakazany. Tylko w przypadku spełnienia rygorystycznych warunków środowiskowych poszczególne kraje mogą przyjmować takie odpady pięć lat po wejściu w życie nowych przepisów.
Inne odpady nadające się do recyklingu będą wywożone z UE do państw nienależących do OECD tylko wtedy, gdy państwa te zapewnią możliwość postępowania z nimi w sposób zrównoważony.
„Jednocześnie dzięki nowoczesnym procedurom cyfrowemu łatwiej będzie wysyłać odpady do recyklingu w UE. Wzmocnione zostanie również egzekwowanie przepisów i współpraca w zakresie zwalczania nielegalnego handlu odpadami” – czytamy w komunikacie.
Nowa ustawa uzupełni nową dyrektywę w sprawie przestępstw przeciwko środowisku, w odniesieniu do której również osiągnięto porozumienie polityczne.
Przyjęte środki dotyczące wywozu odpadów ustanowią normę w zakresie zapobiegania problemom środowiskowym i zdrowia publicznego w państwach trzecich spowodowanym niezrównoważonym gospodarowaniem odpadami, które zostały wytworzone gdzie indziej.
Monitoring
Nowe rozporządzenie umożliwi wywóz odpadów do państw nienależących do OECD tylko wtedy, gdy państwa te poinformują Komisję, że są skłonne do przywozu odpadów i będą w stanie gospodarować nimi w sposób zrównoważony. W przypadku odpadów tworzyw sztucznych wywóz do państw nienależących do OECD nie będzie dozwolony przez 2,5 roku po wejściu w życie nowej ustawy, chyba że kraj ten będzie w stanie spełnić rygorystyczne warunki – w tym przypadku przywóz byłby dozwolony, ale tylko pięć lat po wejściu w życie nowych przepisów.
Komisja będzie również monitorować wywóz odpadów do krajów OECD i podejmować działania, jeżeli taki wywóz spowoduje problemy środowiskowe w kraju przeznaczenia. Ponadto wszystkie unijne przedsiębiorstwa, które wywożą odpady poza UE, będą musiały dopilnować, aby obiekty odbierające odpady podlegały niezależnej kontroli wykazującej, że gospodarują tymi odpadami w sposób przyjazny dla środowiska.
Gospodarka obiegu zamkniętego
Obieg odpadów przeznaczonych do recyklingu i ponownego użycia między państwami członkowskimi ma kluczowe znaczenie dla przejścia UE na gospodarkę o obiegu zamkniętym i bezpieczeństwa dostaw surowców.
UE zmodernizuje obecne procedury przemieszczania odpadów, dzięki czemu staną się one bardziej cyfrowe. Przyspieszone procedury dotyczące niektórych kwalifikujących się obiektów wyznaczonych przez państwa członkowskie również zostaną ułatwione i skuteczniejsze. Ułatwi to ponowne wprowadzanie odpadów do gospodarki o obiegu zamkniętym w całej UE, bez obniżania niezbędnego poziomu kontroli takich przemieszczeń.
Parlament Europejski i Rada będą teraz musiały formalnie przyjąć rozporządzenie zgodnie z osiągniętym porozumieniem politycznym. Po formalnym przyjęciu rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dniapo jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.
Komentarze (0)