Debata była częścią 15. Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, która odbywa się w Łochowie (woj. mazowieckie)
Wyzwania cywilizacyjne
Barbara Kozłowska, Politechnika Łódzka zwracała uwagę na wyzwania związane z tym, że naszej planecie w bardzo szybkim tempie wzrasta liczba ludności. – Jes nasz 8 miliardów, kolejny miliard pojawi się na naszej planecie w 8 lat. Przy tym tempie przyrostu ludności, nie wystarczy nam zasobów. Musimy poprawić sposób wykorzystywania tych zasobów, które już wprowadzono na rynek – mówiła Barbara Kozłowska.
Jej zdaniem recykling nie jest tu rozwiązaniem idealnym. – Odpowiedzią powinien być upcykling, czyli takie przetwarzanie odpadów, by powstawały z nich produkty o wyższej wartości niż przedmioty, które stały się odpadem – mówiła
Podkreślała, że upcykling jest przeciwieństwem downcyclingu, w którym odpady, na przykład papierowe, w miarę obracania się w kolejnych cyklach recyklingowych tracą walory, tak by po latach można było je przerobić na najprostsze wyroby, takie jak na przykład papier toaletowy.
– Rozumiem, że dziś upcycling brzmi trochę jak pieśń przyszłości. Ale technologia wciąż idzie naprzód, wierzę kwestią najbliższych lat jest upcycling dotyczący coraz to nowych branż – podkreślała Barbara Kozłowski.
Prawidłowy downcycling
Łukasz Sosnowski, Fundacja ProKarton zwracał uwagę, że nie wszystkie dziedziny gospodarki odpadami mogą obecnie prowadzić upcycling. – Dotyczy to także mojej branży. Dlatego tak ważny jest poprawne prowadzenie recyclingu czy nawet downcyclingu – mówił.
Podkreślał, że w związku z tym zależy mu, żeby opakowania kartonowe żywności także objąć systemem kaucyjnym. Dodawał, że zobowiązaniem jego branży jest z kolein wykonywanie nowych opakowań z recyklingu lub materiałów odnawialnych.
Patrycja Sopalska, PreZero zwracała przy tym uwagę na wielką role jaką ma w procesie recyklingu do odegrania ma edukacja. – Rozumiem przez nią wielokierunkowe oddziaływania na różne grupy uczestników rynku. Nie tylko klientów, ale i producentów czy tworzących prawo decydentów. Mamy tu spory i ciągle jeszcze nie w pełni wykorzystany potencjał – mówiła.
Tadeusz Pokrywka, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań podkreślał, że na rynku znajduje się wiele rodzajów opakowań. – Nasze wysiłki powinny iść w stronę ich dobrego wystandaryzowania – mówił.
Komentarze (0)