Coraz lepszy recykling bezwarunkową koniecznością

Coraz lepszy recykling bezwarunkową koniecznością
Bartłomiej Leśniewski
31.01.2024, o godz. 12:44
czas czytania: około 2 minut
0

Kurczenie się zasobów wymusi na ludzkości coraz lepszy recykling, wręcz upcykling. - To szczególnie istotne i widoczne Europie, którą w stopniu większym niż inne kontynenty dotyka problem braku zasobów – zgadzali się uczestnicy debaty „Recykling papieru i opakowań wielomateriałowych”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Debata była częścią 15. Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, która odbywa się w Łochowie (woj. mazowieckie)

Wyzwania cywilizacyjne

Barbara Kozłowska, Politechnika Łódzka zwracała uwagę na wyzwania związane z tym, że naszej planecie w bardzo szybkim tempie wzrasta liczba ludności. – Jes nasz 8 miliardów, kolejny miliard pojawi się na naszej planecie w 8 lat. Przy tym tempie przyrostu ludności, nie wystarczy nam zasobów. Musimy poprawić sposób wykorzystywania tych zasobów, które już wprowadzono na rynek – mówiła Barbara Kozłowska.

Jej zdaniem recykling nie jest tu rozwiązaniem idealnym. – Odpowiedzią powinien być upcykling, czyli takie przetwarzanie odpadów, by powstawały z nich produkty o wyższej wartości niż przedmioty, które stały się odpadem – mówiła

Podkreślała, że upcykling jest przeciwieństwem downcyclingu, w którym odpady, na przykład papierowe, w miarę obracania się w kolejnych cyklach recyklingowych tracą walory, tak by po latach można było je przerobić na najprostsze wyroby, takie jak na przykład papier toaletowy.

– Rozumiem, że dziś upcycling brzmi trochę jak pieśń przyszłości. Ale technologia wciąż idzie naprzód, wierzę kwestią najbliższych lat jest upcycling dotyczący coraz to nowych branż – podkreślała Barbara Kozłowski.

Prawidłowy downcycling

Łukasz Sosnowski, Fundacja ProKarton zwracał uwagę, że nie wszystkie dziedziny gospodarki odpadami mogą obecnie prowadzić upcycling. – Dotyczy to także mojej branży. Dlatego tak ważny jest poprawne prowadzenie recyclingu czy nawet downcyclingu – mówił.

Podkreślał, że w związku z tym zależy mu, żeby opakowania kartonowe żywności także objąć systemem kaucyjnym. Dodawał, że zobowiązaniem jego branży jest z kolein wykonywanie nowych opakowań z recyklingu lub materiałów odnawialnych.

Patrycja Sopalska, PreZero zwracała przy tym uwagę na wielką role jaką ma w procesie recyklingu do odegrania ma edukacja. – Rozumiem przez nią wielokierunkowe oddziaływania na różne grupy uczestników rynku. Nie tylko klientów, ale i producentów czy tworzących prawo decydentów. Mamy tu spory i ciągle jeszcze nie w pełni wykorzystany potencjał – mówiła.

Tadeusz Pokrywka, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań podkreślał, że na rynku znajduje się wiele rodzajów opakowań. – Nasze wysiłki powinny iść w stronę ich dobrego wystandaryzowania – mówił.

Konferencja „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”

Zdjęcie 6 z 8

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024