Centralny Port Komunikacyjny wyjaśnił w komunikacie, że jest właścicielem ponad 1,4 tys. ha gruntów potrzebnych do budowy lotniska, a na przełomie października i listopada na niektórych z tych terenów ruszyły pierwsze prace dotyczące przesadzenia roślin.
Nieodpłatne przekazanie roślin
Działania te są możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu między CPK, a Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie potocznie zwanym Zespołem Szkół “Ogrodnik”. Wyjaśniono, że dokument dotyczy nieodpłatnego przekazywania szkole m.in. krzewów i roślin ozdobnych znajdujących się na terenie wykupionym przez CPK. “Koszty związane z pozyskaniem, transportem i dalszym wykorzystaniem pokryje szkoła” – wskazał Port. Dodano, że szkoła zadeklarowała, iż nie będzie roślinami handlować, lecz wykorzysta je na własnym terenie i ewentualnie udostępni innym publicznym podmiotom.
Z uwagi na niską temperaturę w najbliższych miesiącach nie będzie możliwe przeniesienie wszystkich gatunków roślin. Zapewniono jednak, że pierwsze z nich zostaną przetransportowane przed zimą. Pozostała część prac ma rozpocząć się wczesną wiosną przyszłego roku. Cytowany w komunikacie prezes CPK Filip Czernicki stwierdził, że jako “odpowiedzialny inwestor” spółka chce, aby rośliny zostały uratowane.
Program Dobrowolnych Nabyć
Spółka przypomniała, że grunty te CPK kupuje w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), do którego zgłosiło się ponad 1,4 tys. osób. Spółka zakupiła dotychczas 1,6 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 1,4 tys. ha. Ponadto, spółka ma być w trakcie odbiorów projektu budowlanego lotniska i dworca kolejowego, a w opracowaniu są dokumenty projektowe dla m.in. dróg startowych, kołowania i płyt postojowych.
“Jednocześnie Wojewoda Mazowiecki rozpatruje wniosek spółki CPK o decyzję lokalizacyjną dla lotniska” – poinformowano. Po otrzymaniu zgody, co według CPK może nastąpić jeszcze w tym roku, będzie możliwe złożenie wniosku o zgodę na budowę, którego uzyskanie planowane jest na 2026 rok.
CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
Komentarze (0)