Centralny Port Komunikacyjny przekazuje szkole rośliny z działek zakupionych pod budowę lotniska

Centralny Port Komunikacyjny przekazuje szkole rośliny z działek zakupionych pod budowę lotniska
pap/jw
21.11.2024, o godz. 13:25
czas czytania: około 2 minut
0

Centralny Port Komunikacyjny we współpracy ze szkołą w Sochaczewie przenosi część krzewów oraz roślin ozdobnych i owocowych z nieruchomości, które spółka wykupiła. Koszty związane z pozyskaniem i transportem roślin poniesie szkoła.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Centralny Port Komunikacyjny wyjaśnił w komunikacie, że jest właścicielem ponad 1,4 tys. ha gruntów potrzebnych do budowy lotniska, a na przełomie października i listopada na niektórych z tych terenów ruszyły pierwsze prace dotyczące przesadzenia roślin.

Nieodpłatne przekazanie roślin

Działania te są możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu między CPK, a Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie potocznie zwanym Zespołem Szkół “Ogrodnik”. Wyjaśniono, że dokument dotyczy nieodpłatnego przekazywania szkole m.in. krzewów i roślin ozdobnych znajdujących się na terenie wykupionym przez CPK. “Koszty związane z pozyskaniem, transportem i dalszym wykorzystaniem pokryje szkoła” – wskazał Port. Dodano, że szkoła zadeklarowała, iż nie będzie roślinami handlować, lecz wykorzysta je na własnym terenie i ewentualnie udostępni innym publicznym podmiotom.

Z uwagi na niską temperaturę w najbliższych miesiącach nie będzie możliwe przeniesienie wszystkich gatunków roślin. Zapewniono jednak, że pierwsze z nich zostaną przetransportowane przed zimą. Pozostała część prac ma rozpocząć się wczesną wiosną przyszłego roku. Cytowany w komunikacie prezes CPK Filip Czernicki stwierdził, że jako “odpowiedzialny inwestor” spółka chce, aby rośliny zostały uratowane. 

Program Dobrowolnych Nabyć

Spółka przypomniała, że grunty te CPK kupuje w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), do którego zgłosiło się ponad 1,4 tys. osób. Spółka zakupiła dotychczas 1,6 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 1,4 tys. ha. Ponadto, spółka ma być w trakcie odbiorów projektu budowlanego lotniska i dworca kolejowego, a w opracowaniu są dokumenty projektowe dla m.in. dróg startowych, kołowania i płyt postojowych.

“Jednocześnie Wojewoda Mazowiecki rozpatruje wniosek spółki CPK o decyzję lokalizacyjną dla lotniska” – poinformowano. Po otrzymaniu zgody, co według CPK może nastąpić jeszcze w tym roku, będzie możliwe złożenie wniosku o zgodę na budowę, którego uzyskanie planowane jest na 2026 rok.

CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024