Cykling-recykling, czyli wyprawa z prądem Wisły

Cykling-recykling, czyli wyprawa z prądem Wisły
sm
19.07.2018, o godz. 9:56
czas czytania: około 2 minut
0

U źródeł Wisły rozpoczęła się wyjątkowa wyprawa "Cycling-Recycling". Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, jedzie na rowerze wzdłuż królowej polskich rzek. W 12 miastach leżących nad Wisłą przeprowadzi akcje edukacyjne, podczas których promowana będzie walka ze śmieceniem oraz selektywna zbiórka i recykling elektrośmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wyprawa Dobrowolskiego i towarzyszących mu rowerzystów wystartowała 15 lipca w Beskidach, na Baraniej Górze, gdzie Wisła zaczyna swój bieg. Zakończenie rajdu ma się odbyć 28 lipca na plaży w Gdańsku. Do przejechania jest ponad 1000 kilometrów nadwiślańską trasą rowerową.

Tak jak w przypadku poprzednich eko-wypraw, każdy może do niej dołączyć na dowolnym odcinku i w dowolnym czasie. Można to zrobić w Bielsku-Białej, Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Puławach, Dęblinie, Warszawie, Czerwińsku nad Wisłą, Płocku, Dobrzyniu nad Wisłą, Włocławku, Ciechocinku, Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Tczewie i Gdańsku. W środę rajd miał przystanek w Sandomierzu.

W czasie spotkań z mieszkańcami nadwiślańskich miast Dobrowolski zachęca do działań na rzecz środowiska i ograniczenia produkcji śmieci. Tłumaczy, że nawet działania na małą skalę, w naszych domach czy firmach, mogą pomóc środowisku. Zachęca do ograniczenia produkcji śmieci, oszczędzania wody i postępowania z odpadami w sposób właściwy.

– Nic nas nie kosztuje zabranie i wyrzucenie do śmieci butelki czy puszki znalezionej podczas spaceru – mówi Dobrowolski.

– Tereny nad rzeką Wisłą są bardzo zaśmiecone. Niestety wiele tych śmieci zostanie spłukanych przez deszcz i trafią one z Wisłą do morza. Powinniśmy dbać o to, żeby tych śmieci było jak najmniej. Wystarczy, że zabierzemy ze sobą swoje śmieci, albo podniesiemy i  parę sztuk śmieci zostawionych przez kogoś innego – dodaje ekolog.

Rajd wspiera firma Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE oraz ProKarton.

Uważamy, że zaśmiecanie szczególnie cennych przyrodniczo terenów nadwiślanych jest nie tylko nieetyczne, ale jest również przejawem marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać do rzek, lasów czy na wysypiska, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

To już trzecia ekologiczna wyprawa rowerowa, w której bierze udział eko-peleton złożony z kolarek i kolarzy ekologów. W 2016 r. eko-peleton przemierzył trasę dookoła Polski, w 2017 r. trasa wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, w tym roku eko-peleton będzie można spotkać nad Wisłą, od jej źródeł aż do ujścia w Bałtyku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024