Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Czarna lista OPS-ów w samorządach. Gdzie pracownicy socjalni zarabiają najmniej?

Czarna lista OPS-ów w samorządach. Gdzie pracownicy socjalni zarabiają najmniej?
szp
14.12.2018, o godz. 8:54
czas czytania: około 2 minut
0

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej opublikowała listę 100 gmin i miejscowości, w których pracownicy socjalni zarabiają najgorzej. Każdy z jej wójtów, burmistrzów i prezydentów otrzyma też list z apelem o regulację wynagrodzeń.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

„Czarna lista” zawiera nazwy 100 gmin, w których średni poziom wynagradzania pracowników socjalnych jest najniższy w Polsce.

Pracownicy socjalni z wyjątkowo niskimi pensjami

– Z niepokojem i troską przyjmujemy informację, iż pracownicy socjalni, a być może również pozostali pracownicy pomocy społecznej, którzy wykonują odpowiedzialne i wymagające profesjonalnej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia – zadania na rzecz społeczności lokalnej, nie mogą liczyć na godny poziom ich wynagradzania – czytamy w liście, którzy otrzymają włodarze 100 gmin.

Lista będzie dostępna na stałe, ale gmina może zostać z niej usunięta, jeśli jej samorząd wykaże, że podjął realne działania mające zmienić uposażenie pracowników pomocy społecznej. – liczymy, że kierowany przez Panią/Pana samorząd, nie czekając jedynie na potrzebne zmiany i nie przerzucając się odpowiedzialnością z rządzącymi – dokona już teraz stosownych regulacji wynagrodzeń w obszarze pomocy społecznej – pisze w swoim liście PFZPSiPS.

Samorząd płaci, ale zadania zleca rząd

W lipcu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadziło badania wynagrodzeń pracowników socjalnych. Ci zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej zarabiają średnio 2 635,35 zł. W powiatowych centrach pomocy rodzinie zarobki są jeszcze niższe i wynoszą 2 601,56 zł.

Ponad tysiąc OPS-ów i ponad setka PCPR-ów zauważyło wówczas, że wysokość średniego wynagrodzenia dla pracowników socjalnych jest w ich jednostkach niższa niż średnia krajowa dla tego stanowiska. Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się wówczas z apelem do samorządów o podwyższenie uposażeń pracowników socjalnych.

Z takim postawienie sprawy nie zgadzają się pracownicy socjali, którzy w październiku protestowali w Warszawie. Mówią wprost: samorządy płacą, ale zdania zleca państwo. A tych zdań przybywa. W ostatnim czasie doszło m.in. realizacja programu „Rodzina 500 +”, „Za życiem”, a także informowanie klientów OPS o programie „Czyste powietrze”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024