Czas na elektrownię atomową w Polsce? Tchórzewski: energia jądrowa to stabilność

Czas na elektrownię atomową w Polsce? Tchórzewski: energia jądrowa to stabilność
sm
20.11.2018, o godz. 16:08
czas czytania: około 3 minut
0

Musimy wprowadzić źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2. Energetyka jądrowa jako zeroemisyjna gwarantuje nam osiągnięcie zakładanego celu emisyjnego – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia konferencji World Nuclear Spotlight Poland.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tchórzewski wziął udział w konferencji World Nuclear Spotlight Poland zorganizowanej przez World Nuclear Association oraz FORATOM. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych podmiotów sektora jądrowego oraz polskich firm, instytucji i ośrodków naukowych. Minister powiedział, że Polska planuje rozwijać energetykę jądrową w ramach przyszłego systemu energetycznego.

Energetyka jądrowa to odpowiedź na wyzwania stojące przed polską gospodarką i sektorem energetycznym, szczególnie w kontekście wymogów UE. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pakiet zimowy wymuszają dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na prąd. Musimy wprowadzić nowe źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2 przy jej wytwarzaniu ­– powiedział minister Tchórzewski podczas wystąpienia inauguracyjnego.

Jak zaznaczył, wdrożenie energetyki jądrowej to inwestycja w rozwój polskiej myśli technicznej i gospodarki. – Dla polskiego przemysłu to z kolei możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów, które w skali całej gospodarki mogą przyczynić się do powstania stabilnych miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej. Rozwój sektora jądrowego w Polsce może stanowić także istotny czynnik przyśpieszenia transferu technologii i rozwoju wielu pochodnych branż – dodał.

Minister energii zwrócił uwagę, że na etapie inwestycyjnym energetyka jądrowa jest droga, jednak produkcja energii w jej ramach jest najtańsza – ze względu na niskie koszty paliwa, długi czas eksploatacji (nawet 80 lat) i bezemisyjność. – Koszty paliwa i emisji CO2 stanowią aż 70 – 80% kosztów wytwarzania prądu w elektrowni gazowej, podczas gdy w jądrowej jest to zaledwie 10%. Rosnące w ostatnim czasie ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej tę różnicę podkreślają na korzyść atomu – podsumował Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski powiedział na konferencji, że rząd nadal nie podjął decyzji o przyszłości Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – podał BiznesAlert.pl. Kilka dni temu media donosiły, że zapadła decyzja o budowie polskiej elektrowni jądrowej.

World Nuclear Association (WNA) to organizacja międzynarodowa, jej członkami są podmioty reprezentujące ok. 70% światowego sektora jądrowego. FORATOM  to izba gospodarcza reprezentująca europejski przemysł jądrowy, zrzesza 800 firm z branży.

W sesji otwierającej „World Nuclear Spotlight Poland” wystąpili: Agneta Rising, Dyrektor Generalny World Nuclear Association oraz Yves Desbazeille, Dyrektor Generalny FORATOM. W sesjach tematycznych swoje wystąpienia zaprezentowali reprezentanci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Agencji Energii Jądrowej OECD, a także przedstawiciele biznesu  jądrowego, m.in. czeskiej firmy CEZ, Barakah One Company z ZEA, brytyjskiego Horizon, Westinghouse, EDF, Rosatomu, koreańskiej firmy KHNP i GE Hitachi.

Agneta Rising powiedziała na konferencji, że Polska powinna podjąć natychmiastowe działania by stać się kolejnym krajem, który będzie wykorzystywał energię jądrową, aby w sposób zrównoważony zaspokoić swoje potrzeby związane z czystą energią.

Z kolei Yves Desbazeille uważa, że budowa elektrowni jądrowej może pomóc Polsce w osiągnięciu strategicznych celów, ponieważ zapewni bezpieczeństwo dostawy energii, zmniejszy zależność od importu paliw kopalnych, rozwinie gospodarkę i pomoże obniżyć emisję CO2 zgodnie z celami energetycznymi i klimatycznymi uzgodnionymi na poziomie UE.

Źródło: Ministerstwo Energii, BiznesAlert.pl, KPRM, WNSP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024