Na terenie Poznania i innych gmin należących do Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) wkrótce pojawią się czerwone pojemniki. Takie same śmietniki pojawiły się już w Chełmie. Co należy do nich wyrzucać?

Już niedługo mieszkańcy Związku Międzygminnego GOAP będą mogli w wygodny sposób pozbyć się drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pierwsze pojemniki na tego rodzaju odpady pojawią się na początku przyszłego roku.

Zarząd ZM GOAP podpisał list intencyjny ze spółką MB Recycling. Dzięki temu na początku przyszłego roku na terenie ZM GOAP w ramach projektu “Elektryczne śmieci” staną pierwsze czerwone pojemniki przeznaczone na niewielki zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Do nowych kontenerów będą mogły trafić urządzenia o wielkości do 50 cm, czyli m.in.: zepsute suszarki, komórki, żelazka, drukarki, czajniki oraz baterie. Projekt w żaden sposób nie obciąża finansowo budżetu związku ani poszczególnych gmin – podkreślają GOAP i władze Poznania.

Dziewięć charakterystycznych, czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło już w kilku dzielnicach Chełma.

– Mieszkańcy Chełma, wyrzucając elektryczne śmieci do dedykowanych czerwonych pojemników, chronią siebie, swoje zdrowie, ale także środowisko naturalne. Warto podkreślić, że oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, z części odzyskanych materiałów powstaną ekologiczne ule, które już wiosną trafią do Chełma, by cieszyć oczy mieszkańców i turystów – mówi Gabriela Leszczyńska, prezes zarządu Auraeko.

Zużyte żarówki, LED, świetlówki, stare lampy i żyrandole – gdzie je wyrzucić?

Czytaj więcej

Skomentuj