– Począwszy od 2022 r. chcemy w mieście tworzyć jeszcze więcej miejsca dla zieleni – zapowiada prezydent. – Jest to zgodne z ideą programu „CzęstoZielona” oraz wolą mieszkańców, którzy zielone inicjatywy chętnie zgłaszają m.in. w ramach budżetu obywatelskiego oraz lokalnych inicjatyw.
Zaprezentowana wczoraj podczas konferencji prasowej wizja ma być rozszerzeniem działań projektu „CzęstoZielona” w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa.
Park Rekreacji
Dużym planowanym przedsięwzięciem jest utworzenie Parku Rekreacji na terenie Mirowskiego Przełomu Warty – z zachowaniem endemicznego charakteru jurajskiej przyrody. To projekt obejmujący m.in. budowę zbiorników retencyjnych i dwóch kładek nad rzeką, wyznaczenie ścieżki szutrowej oraz tras do jazdy rowerem, również do nauki jazdy dla dzieci. Zasadnicza część parku ma być wyposażona w monitoring i zaplecze sanitarne.
– To duża inwestycja, chcemy ją zrealizować ze środków unijnych. Powinna zostać rozszerzona o lepsze wykorzystanie Warty do spływów kajakowych. Planujemy przystań dla kajaków, przygotowanie miejsc biwakowych, oczywiście wszystko z zachowaniem naturalnego krajobrazu i środowiska przyrodniczego Warty – zapowiada Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, koordynujący projekt „CzęstoZielona”.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk poprosił mieszkańców o pomoc we wspólnym tworzeniu projektu parku wypoczynkowego w dolinie Warty.
– Mirowski Przełom Warty to jedno z zielonych płuc miasta. Miejsce lubiane, bo kojarzące się z czasem wolnym: spacerem czy wycieczką rowerową. To przestrzeń spokojnego wypoczynku wśród zieleni oraz aktywnej rekreacji sportowej. Zgłaszajcie swoje uwagi i pomysły oraz różne rozwiązania dotyczące zagospodarowania czy nowych atrakcji, które można tam w przyszłości stworzyć. Planując inwestycje na Mirowie, chcemy odnieść się do sugestii i oczekiwań mieszkańców. Po to, by nowy park był atrakcyjny, funkcjonalny i bezpieczny, także dla przyrody – zaapelował prezydent.
Ulgi podatkowe od nieruchomości za zielone dachy lub ściany
Drugim pomysłem jest projekt uchwały w sprawie ulgi podatkowej od nieruchomości, której dach lub ściany zostaną w tym roku zazielenione. Inicjatywa Prezydenta Częstochowy, która jest obecnie analizowana przez UOKiK, niedługo powinna zostać przekazana miejskim radnym. Według założeń nowej uchwały od 1 stycznia 2023 roku częstochowianki i częstochowianie będą mogli liczyć na częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli w 2022 roku zazielenią dachy lub elewacje swoich domów.
Zazielenienie placu Pamięci Narodowej
Trzecia z przedstawionych inicjatyw to zazielenienie placu Pamięci Narodowej. Plan dotyczy usunięcia 800 m. kw. powierzchni granitowej i zastąpieniu jej krzewami, bylinami lub niskimi żywopłotami. Po dwóch stronach ul. Śląskiej ma zostać zasadzone ok. 20 platanów, uporządkowana zostanie również zieleń w pobliżu placu oraz uzupełniona roślinność od strony ul. Jana III Sobieskiego i ul. Nowowiejskiego. Przewidziano też modernizację oświetlenia. Wkrótce szczegóły zmian zostaną zaprezentowane w czasie spotkania z projektantem placu, a jednocześnie autorem obecnych zmian.
Ubiegłoroczne inwestycje
W czasie konferencji przypomniano również niektóre „zielone” przedsięwzięcia realizowane w 2021 r.
– Zostały założone antysmogowe łąki kwietne (blisko 5 tys. m. kw.), powstała miejska pasieka, z której pozyskano już 35 kg miodu; dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, również przy wsparciu częstochowskich firm i fundacji – mówił Krzysztof Matyjaszczyk.
Wspomniał o trawiastym torowisku i nowej Promenadzie Śródmiejskiej, zielonych aneksach i parkach kieszonkowych, które powstały w ubiegłym roku, poinformował także o pracach projektowych dotyczących dalszego etapu rewitalizacji Parku Wypoczynkowego „Lisiniec” oraz projektowaniu modernizacji Promenady Niemena.
Komentarze (0)