Koszt instalacji urządzeń to 35 tysięcy złotych. Środki na realizację zadania pochodzą z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Jak wyjaśnia Piotr Olszak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, główne cieki wodne kontrolowane są przez ogólnopolski monitoring zagrożenia hydrologicznego. Oprócz tego, lokalne samorządy podejmują różne działania mające na celu skuteczne monitorowanie i reagowanie na tego typu zagrożenie.
– Będziemy realizować instalację monitoringu naszego cieku wodnego i zbiornika Piaski Szczygliczka. Monitoring będzie zamontowany w pierwszym kwartale tego roku, a do połowy roku zostaną zainstalowane tzw. radarowe czujniki do pomiaru poziomu wody. Aparatura pojawi się w trzech miejscach, natomiast odczyty będą się znajdować w centrum zarządzania kryzysowego. Dzięki temu, przez cały rok będziemy mogli kontrolować sytuację hydrologiczną – mówi Piotr Olszak.
Urządzenia będą wyposażone w źródło zasilania energetycznego oraz w odpowiednią czujkę radarową dokonującą pomiaru. Informacja będzie przekazywana do centrum zarządzania kryzysowego za pomocą systemu GPRS telefonii komórkowej.
– Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą. Środki na realizację zadania pochodzą z budżetu Miasta. Całość prac zostanie wykonana do połowy 2011 roku – dodaje Andrzej Baraniak, Sekretarz Miasta.
Choć nowe czujniki pojawią się dopiero w połowie 2011, monitoring wody w Ostrowie cały czas trwa. Woda w regionie jest wysoka – stan Ołoboku przekracza 2 metry i 40 centymetrów – jednak, jeśli nie pojawią się obfite opady deszczu w najbliższym czasie, rzeka nie powinna wylać.
– Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego powinien być przygotowany na każdą ewentualność, powinien zachować ostrożność i czujność. W tej chwili nasze działania sprowadzają się do monitoringu rzeki Ołobok, czyli głównego cieku wodnego w Ostrowie, z którego może wyjść największe zagrożenie. Sytuacja jest stabilna i nie ma na razie zagrożenia powodziowego – dodaje Andrzej Baraniak.
źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl
Komentarze (0)