Czy Jaworze powróci na mapę polskich uzdrowisk?

Czy Jaworze powróci na mapę polskich uzdrowisk?
R.G.
27.06.2022, o godz. 11:48
czas czytania: około 3 minut
0

Gmina Jaworze na Śląsku Cieszyńskim stara się o przywrócenie jej statusu uzdrowiska. Badania Polskiej Akademii Nauk potwierdzają występowanie tam leczniczego klimatu. W planie jest rewitalizacja solankowego odwiertu. Za przywróceniem uzdrowiskowego charakteru miejscowości przemawia też bogata historia. Czy nie jednak zabraknie na to pieniędzy?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Władze samorządowe gminy Jaworze na Śląsku Cieszyńskim podjęły starania o przywrócenie miejscowości statusu uzdrowiska. Podstawą do tego ma być rewitalizacja odwiertu wód solankowych, który powstał tam na przełomie lat 70. i 80. XX w.

5 milionów zł na inwestycję

W zaawansowaną fazę weszła procedura przetargowa dla inwestycji pod nazwą: „Zaprojektowanie i wykonanie rewitalizacji odwiertu geotermalnych wód solankowych w celu uruchomienia zakładu górniczego i odzyskania praw uzdrowiskowych”. Zadanie to zyskało dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Z tego źródła Jaworze otrzymało kwotę w wysokości 4,4 miliona zł. Natomiast 600 tysięcy zł na ten cel zarezerwowano w budżecie gminy.

Brakuje 700 tysięcy złotych

Jednak problem polega na tym, że po otwarciu ofert okazało się, że jedyna oferta, którą złożono opiewa na kwotę w wysokości 5,68 mln zł.

– Koszt ten przekroczył zatem budżet przewidziany dla realizacji tej inwestycji. Szacowaliśmy go na 5 milionów złotych. W najbliższym czasie Rada Gminy zdecyduje więc co dalej. I jeżeli znajdziemy kolejne 700 tysięcy złotych, to podpiszemy umowę z wykonawcą – wyjaśnia Wójt Gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz.

Ocena leczniczych właściwości

Dodajmy, że oprócz rewitalizacji odwiertu, w zakres prac przyszłej inwestycji wchodzić ma też przygotowanie dokumentacji geologicznej, a także badanie złóż solanki pod kątem jej wartości leczniczych. W Jaworzu powstać ma również zakład górniczy, który zająłby się jej wydobyciem. Solankę można też używać w tężniach. Minusem jest to, że wody ze źródła w Jaworzu mają temperaturę w przedziale pomiędzy 36 a 42 stopni Celsjusza a to za mało do tego by wykorzystywać je np. w basenach.

Korzystne wyniki badań PAN

Żeby Jaworze ponownie stało się Jaworzem-Zdrój, po zakończeniu rewitalizacji i potwierdzeniu właściwości leczniczych solanki, powstać musi operat uzdrowiskowy, który złożony zostanie w Ministerstwie Zdrowia.

Ponadto, gmina która ubiega się o status uzdrowiska musi spełnić kilka warunków – m.in. mieć odpowiedni klimat.
W 2014 r. poświadczyła to Polska Akademia Nauk, która przeprowadziła badania dowodzące, że w Jaworzu panuje mikroklimat o właściwościach leczniczych i profilaktycznych dla chorób układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii.

Miejscowość spełnia także warunek, mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej. W Jaworzu działa już sanatorium. Natomiast ostateczną decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów RP.

Tu powstawały „Noce i dnie”

Dodajmy, że Jaworze to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W 1862 r. właściciel tych dóbr, hrabia Maurycy Saint Genois d’Anneaucourt założył tam pierwsze uzdrowisko na ówczesnym Śląsku Austriackim. A specjalny patent wydał Śląski Urząd Krajowy w Opawie. W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część “Nocy i dni”. Niestety w 1909  roku, trzy lata po sprzedaży Jaworza innej rodzinie, opawski urząd zawiesił miastu status sanatoryjny, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, wciąż były tam prowadzone. W czasach II Rzeczypospolitej w Jaworzu powstawały m.in. sanatoria dla kobiet oraz dzieci. Niestety ówczesne starania o odzyskanie statusu uzdrowiska zniweczył wybuch II wojny światowej.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024