Czy poradzimy sobie bez stosowania recyklingu chemicznego?

Czy poradzimy sobie bez stosowania recyklingu chemicznego?
Bartłomiej Leśniewski
14.10.2024, o godz. 14:21
czas czytania: około 2 minut
0

Na tytułowe pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu "Recykling Chemiczny. Biznes i Nauka", który był częścią Forum Recyklingu. Panel poprowadził prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński z Instytutu Chemii Politechniki Warszawskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Najczęściej powtarzająca się odpowiedź o bariery w rozwoju recyklingu to braki legislacyjne. – Prawo nie nadąża za postępem, dlatego trudno nam zbyć wytwarzany chemicznie recyklat – stwierdziła dr inż. Anna Kozera-Szałkowska – dyrektor zarządzająca Plastics Europe Polska.

Nowe możliwości

Recykling chemiczny to termin obejmujący szereg zaawansowanych technologii, takich jak piroliza, zgazowanie i solwoliza, które oferują obiecujące możliwości przekształcania odpadów tworzyw sztucznych. W ostatnich latach zainteresowanie tymi metodami znacznie wzrosło, co jest wynikiem globalnego trendu w kierunku zrównoważonej i cyrkularnej gospodarki.

– Recykling chemiczny traktowany jest bardzo często jako metoda uzupełniająca recykling mechaniczny i biologiczny. Jest jednakże coraz częściej jedyną metodą, którą można dokonać recyklingu szeregu materiałów – zauważał prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński z Instytutu Chemii Politechniki Warszawskiej.

– Także dzięki temu, recykling chemiczny to technologie, które są niezbędne, byśmy racjonalnie postępowali, byśmy mogli myśleć o stałym podwyższaniu osiąganych poziomów recyklingu – dodała Anna Kozera-Szałkowska.

FORUM RECYKLINGU 2024. Panel "Recykling Chemiczny. Biznes i Nauka"

Zdjęcie 2 z 5

Wymagające technologie

Prof. dr hab. Włodzimierz Urbaniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwracał przy tym uwagę na to, że technologie przetwarzania odpadów to technologie wymagające. – Także dlatego, że nieustannie zmienia nam się skład strumienia odpadów trafiających do instalacji komunalnych. Te wymagają nowych metod przetwarzania. I często recykling chemiczny oferuje najlepsze rozwiązania – mówił.

Michał Bula z TOMRA Sorting Sp. z o.o. dodawał, że coraz lepsze efekty daje łączenie metod. – Recykling chemiczny często wymaga doskonałego wyselekcjonowania materiałów. Używamy do tego metod mechanicznych, np. separatorów optycznych. Obie metody, chemiczna i biologiczna, doskonale się uzupełniają – mówił.

Jerzy Zając, członek Zarządu KIGO, pełnomocnik WIBO JKZ Sp. z o.o. Sp. k. proponuje pójść dalej i nie dopuszczać na rynek odpadów trudnych w recyklingu (także chemicznego). – Dlatego potrzebny nam jest ROP, a nie system kaucyjny – zaznaczał.

Branża dopomina się także o uproszczenia wydawania pozwoleń administracyjnych. – Samo wdrożenie technologii pirolizy wg mojego patentu zajęło siedem lat. Stanowczo za długo – zauważał z kolei Sławomir Posiadało Prezes Zarządu EcoHydroCarbon.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Forum Recyklingu 2024
css.php
Copyright © 2024