Czy spalarnie są ekologiczne?

Czy spalarnie są ekologiczne?
TOM
05.11.2021, o godz. 10:37
czas czytania: około 3 minut
0

W Polsce działa zaledwie dziewięć instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Konieczna jest budowa jeszcze co najmniej kilkunastu – inaczej utoniemy w odpadach. W sąsiednich Niemczech takich instalacji jest prawe 100.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Polsce wytwarza się rocznie ok. 14,5 mln ton odpadów komunalnych, w tym ok. 4,5 mln ton tzw. odpadów resztkowych, nienadających się do powtórnego wykorzystania ani recyklingu.

Jako zagospodarować odpady

– Jedynym racjonalnym sposobem zagospodarowania tych odpadów jest ich energetyczne wykorzystanie w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych – stwierdził Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas czerwcowej konferencji „Paliwa z odpadów”, zorganizowanej przez firmę Abrys w Wiśle.

Idźmy w kierunku spalarni

Głos w tej sprawie podczas tej samej konferencji zabrał m.in. dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, nie ma żadnych wątpliwości: spalarnie są ekologiczne.

– To my działamy ekologicznie, nie ten, który wieczorem spala odpady w palenisku – przekonuje. – Czy działamy proekologicznie, odzyskując energię z odpadów? Jeśli odpady zostawimy, żeby gdzieś tam gniły, to efekt cieplarniany jest dużo gorszy. Nie wspomnę o zaśmieconych lasach. Tak, to my, idąc w kierunku spalarni, działamy jak najbardziej ekologicznie – stwierdził stanowczo.

Zdaniem dra Sobolewskiego, coraz trudniej będzie pozyskać surowce i energię. – A więc odzysk energii i recykling staną się koniecznością w układzie materiałowym i układzie energetycznym – podkreślał.

Śmieci w lesie

Według Sobolewskiego, brak spalarni w Polsce powoduje, że każdego roku około 200 kg odpadów na osobę ląduje w indywidualnych piecach lub w lesie. – Spalanie w Polsce wynosi 77 kg na osobę, średnia unijna 137 kg, a w Niemczech ponad 200 kg. I to jest luka, która nas dzieli od Zachodu. Musimy iść jak Niemcy – powtarzał. – W Polsce spalamy jednostkowo znacznie mniej odpadów w porównaniu do Unii Europejskiej. Te dane pokazują, że wszyscy, którzy mówią „nie budujmy spalarni”, nie mają racji – przekonywał.


Już 24 listopada 2021: 18. Konferencja Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii

Zapraszamy do udziału w 18. Konferencji Termiczne przekształcanie odpadów – odzysk energii, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2021 r. w Apart Hotel Termy Uniejów****.

W trakcie konferencji, jak co roku, zostaną poruszone najistotniejsze tematy dla branży odzysku energii z odpadów, m.in:

  • wpływ European Green Deal oraz pakietu FitFor55 na rozwój i funkcjonowanie Instalacji Odzysku Energii (IOE),
  • perspektywy dla lokalnych IOE w Polsce oraz ich rozwój na poziomie powiatowym – przegląd planowanych inwestycji,
  • możliwości dofinansowania ze środków krajowych,
  • uwarunkowania budowy nowych instalacji (w tym aspekt społeczny) i doświadczenia eksploatacyjne funkcjonujących IOE,
  • techniczne aspekty odzysku energii z odpadów i jego miejsce w hierarchii postępowania z odpadami,
  • modernizacja źródeł ciepła w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, nowe technologie dla odzysku energii z odpadów.

Program wydarzenia

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2025