Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: ITPOK

Łącznie artykułów: 110.

Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo

Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo

22.06.2026
0

Najpierw kotły olejowe i gazowe, następnie biomasowy, a ostatecznie także spalający paliwa alternatywne – to źródła ciepła, jakie w najbliższych latach odmienią oblicze systemu ciepłowniczego w Radomsku. Wyzwaniem w tak szeroko zakrojonej transformacji okazały się nie tylko koszty i procedury administracyjne, ale też społeczny opór. Jak sobie z nimi poradzić? Opowiedział o tym Zbigniew Rybczyński z PGK Radomsko.

Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]

Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]

18.06.2026
0

– Choć posiadamy jedną z najnowocześniejszych sortowni w Polsce, to odzyskane surowce jesteśmy w stanie zbyć po dwukrotnie niższej cenie niż przed rokiem – wylicza Sławomir Kiszkurno z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, który zauważa też, że do ZUt-u trafia znacznie mniej cennych butelek i puszek po wejściu w życie systemu kaucyjnego. W efekcie przychody spółki spadły o 4 mln zł, o czym rozmawialiśmy podczas Konferencji "Paliwa z odpadów" wydawnictwa Abrys.

Źródła energii na niepewne czasy

Źródła energii na niepewne czasy

28.04.2026
0

Pandemia, rosyjska inwazja na Ukrainę, a teraz wojna USA i Izraela z Iranem – kolejne geopolityczne wstrząsy co jakiś czas przypominają nam, w jak niespokojnych czasach żyjemy. Gdzie szukać źródeł energii, które pomogą nam zagwarantować bezpieczeństwo w obliczu szalejących cen węgla, gazu i ropy? Część odpowiedzi znajdziemy bliżej niż myślimy – w naszych pojemnikach na odpady.

630 tys. zł na doradztwo dla ITPOK. Kolejne gminy GZM wchodzą do gry o spalarnie

630 tys. zł na doradztwo dla ITPOK. Kolejne gminy GZM wchodzą do gry o spalarnie

19.03.2026
0

Pięć kolejnych gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym Bytom i Tarnowskie Góry, dołączyło do międzygminnego projektu przygotowania inwestycji w spalarnie odpadów. Zgodnie z najnowszą uchwałą zgromadzenia GZM, w grupie planującej budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) jest już 27 samorządów.

ITPOKi. zamiast kar i smogu miliardowe oszczędności i ochrona klimatu

ITPOKi. zamiast kar i smogu miliardowe oszczędności i ochrona klimatu

14.11.2025
0

Instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych już dziś oszczędzają mieszkańcom miliardy złotych i znacząco redukują emisje z energetyki węglowej. Wbrew obawom części lokalnych społeczności, ITPOKi okazują się jednym z kluczowych narzędzi zarówno polityki klimatycznej, jak i stabilizacji opłat za odpady – podkreśla Sławomir Kiszkurno, prezes gdańskiego Portu Czystej Energii.

Zarządzanie frakcją palną odpadów komunalnych w Polsce. Diagnoza i rekomendacje

Zarządzanie frakcją palną odpadów komunalnych w Polsce. Diagnoza i rekomendacje

04.11.2025
0

Efektywne i zrównoważone zarządzanie frakcją palną odpadów komunalnych stanowi jedno z kluczowych wyzwań strategicznych dla polskiej gospodarki i polityki środowiskowej. Dyskutowano o tym podczas obrad Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami. Obecny system stoi w obliczu głębokiego, strukturalnego kryzysu, który charakteryzuje się dynamicznie rosnącą ilością wytwarzanych odpadów przy jednoczesnym chronicznym deficycie infrastruktury zdolnej do ich legalnego i bezpiecznego przetwarzania.

Kluczowa inwestycja na zakręcie, a czas ucieka. Co dalej ze spalarnią w Tarnowie?

Kluczowa inwestycja na zakręcie, a czas ucieka. Co dalej ze spalarnią w Tarnowie?

22.08.2025
0

Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Tarnowie to projekt, który ma zrewolucjonizować lokalną gospodarkę odpadami i uniezależnić miasto od węgla. Planowana od 2011 roku spalarnia, która ma stanąć przy istniejącej już elektrociepłowni „Piaskówka”, weszła właśnie w kluczowy etap, choć jej przyszłość stanęła pod znakiem zapytania z powodu wysokich cen w przetargu.

ITPOK w Inowrocławiu nie spali na panewce

ITPOK w Inowrocławiu nie spali na panewce

Jeszcze w 2022 r. 68% mieszkańców Inowrocławia sprzeciwiało się budowie spalarni odpadów przy zakładzie firmy Qemetica. Jak wynika z ankiety portalu ino.online, który od początku śledził losy projektu, postawa względem inwestycji zmieniła się radykalnie. Trzy lata później ponad 75% respondentów pozytywnie oceniło decyzję prezydenta, który wydał w maju 2025 r. decyzję środowiskową dla inwestycji. Choć to wyniki internetowej ankiety, a nie badania profesjonalnych pracowni, to taki rezultat wciąż robi wrażenie, zwłaszcza że wzięło w niej udział około 3000 osób.

Są pieniądze z miasta na spalarnię odpadów w Ostrowie Wielkopolskim

Są pieniądze z miasta na spalarnię odpadów w Ostrowie Wielkopolskim

24.06.2025
0

Blisko 30 mln zł na wkład własny – taką kwotę zabezpieczyli ostrowscy radni miejscy na budowę tamtejszej spalarni odpadów. Środki zostały zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta i mają zagwarantować wypłatę ponad 50 mln zł – tym razem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Marcin Benbenek, KomEko: inwestycje wypadają z planów [WIDEO]

Marcin Benbenek, KomEko: inwestycje wypadają z planów [WIDEO]

18.06.2025
0

Podczas konferencji „Paliwa z odpadów 2025”, która odbyła się w dniach 10–12 czerwca w Zakopanem, po raz kolejny wybrzmiały silne głosy branży dotyczące kryzysu w zagospodarowaniu frakcji palnej. O wyzwaniach i konsekwencjach tej sytuacji mówi Marcin Benbenek z Grupy KomEko Lublin.

Na konferencji

Na konferencji "Paliwa z odpadów" o planach inwestorów i przeszkodach

11.06.2025
0

Podczas drugiego dnia konferencji „Paliwa z odpadów” odbył się panel zatytułowany „Forum inwestorów transformacji energetycznej”. Dyskusja pokazała, że niestabilność prawa, brak wsparcia systemowego oraz długie i nieprzewidywalne procesy administracyjne skutecznie hamują rozwój inwestycji, ale inwestorzy chcą realizować swoje plany.

15. Konferencja

15. Konferencja "Paliwa z odpadów"

10.06.2025
0

To już 15. edycja konferencji „Paliwa z odpadów”, która rozpoczęła się w malowniczym otoczeniu Bachleda Hotelu Kasprowy.  W wydarzeniu tym biorą udział eksperci, przedstawiciele biznesu, nauki i administracji, którzy wymieniają swoje doświadczenia i dyskutują nad przyszłością rynku RDF.

CEWEP 2025' – europejska branża spotyka się w Gdańsku

CEWEP 2025' – europejska branża spotyka się w Gdańsku

21.05.2025
0

Przedstawiciele branży spotkają się w dniach 5–6 czerwca 2025 roku w Gdańsku, gdzie odbędzie się 11. edycja Kongresu CEWEP Waste-to-Energy (WtE), organizowanego przez Konfederację Europejskich Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów z Odzyskiem Energii (CEWEP).

css.php
Copyright © 2026