Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Czy za palenie w piecu płytami wiórowymi można ukarać mandatem?

Czy za palenie w piecu płytami wiórowymi można ukarać mandatem?
Bartłomiej Leśniewski
18.10.2022, o godz. 7:45
czas czytania: około 2 minut
0

"Za spalanie odpadów w piecu typu „Koza”- odpowie 34-letni mężczyzna, którego nasi funkcjonariusze przyłapali na gorącym uczynku" – informuje Straż Miejska z Wejherowa.  Mężczyzna odmawia poddanie się karze uzasadniając, że na podobne postępowanie w całej Polsce zezwolił prezes rządzącej partii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Do zdarzenia doszło 15 października 2022 roku, około godziny 14:00. – Mężczyzna w piecu typu „Koza” spalał  wiórowe płyty meblowe. W okolicy ulicy Strzeleckiej unosił się gesty, czarny i śmierdzący dym.  Za spalanie odpadów mężczyźnie zaproponowano mandat karny w kwocie 500 złotych, ten jednak odmówił jego przyjęcia – czytamy w relacji strażników miejskich z Wejherowa.

Sprawca zapowiedział podjęcie kroków prawnych. – Chce iść do sądu. Na pytanie dlaczego pali odpady w piecu odpowiedział: Prezes PiS pozwolił wszystkim palić – opisuje straż. Jednak jej zdaniem takie pozwolenie, wypowiedziane publicznie podczas spotkania wyborczego, nie stanowi normy prawnej. – A więc sprawa znajdzie swój finał w sądzie – zapewnia straż.

Co powiedział Jarosław Kaczyński

– Trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami, nie jakimiś szkodliwymi(…) bo po prostu Polska musi być ogrzana – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS na początku września na spotkaniu z mieszkańcami w Nowym Targu. Odpowiadał na jedno z pytań, w którym wskazywano na drogi węgiel i gaz oraz na “najbardziej rygorystyczne” przepisy antysmogowe, które “uderzają w najbiedniejszych, ograniczając palenie drewnem”.

Krótko potem wszedł w życie przepis zmieniający ustawowe rozwiązania o jakości paliwa sprzed dwóch lat, a w zasadzie zawieszający je na czas kryzysu energetycznego. Z wprowadzonych odstępstw można skorzystać, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw ciepła, czyli np. w przypadku braku węgla o niskiej zawartości siarki czy większej ilości popiołu i wilgoci. Z nowych przepisów mogą korzystać osoby fizyczne.

Co wolno, czego nie

Wprowadzone zmiany prawne opisanym najczęściej skomplikowanym językiem norm i parametrów, niezrozumiałym dla większości użytkowników pieców. Część z nich odbiera zatem zapowiedzi polityków literalnie.

– Rzeczywiście jesteśmy w sytuacji, w której wiele osób nie wie, jak powinno się zachować. A więc najlepiej zachować się zgodnie z prawem, ale też ze zdrowym rozsądkiem. Należy po prostu przestrzegać prawa. Niemniej, chociaż normy dotyczące węgla zostały zawieszone, to nadal nie wolno spalać odpadów. I dobrze jest pilnować, aby inni tego nie robili – zauważa Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024