Do 50 milionów złotych m.in. na budowę małych elektrowni wodnych i instalacji solarnych – to najnowsza oferta dla dolnośląskich przedsiębiorców i samorządów. Konkurs ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie projektów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii m.in.: elektrowni wodnych o mocy poniżej 5 MW, pomp ciepła, urządzeń pozyskujących ciepło z wód geotermalnych oraz solarów.

– Pożyczkę w wysokości do 75 proc. kosztów kwalifikowanych otrzymają przedsięwzięcia, których wartość wyniesie od 0,5 do maksymalnie 10 mln złotych – wyjaśnia Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. -Oprocentowanie będzie stałe i wyniesie 3 proc. rocznie.

Okres finansowania wynosi do 10 lat od wypłaty pierwszej transzy pożyczki. Regulamin konkursu jest na stronie internetowej: http://www.wfosigw.wroclaw.pl. Wnioski należy składać w sekretariacie Funduszu we Wrocławiu od 16 sierpnia do 6 września br.

WFOSiGW przekazał 113 tyś. złotych dotacji na wyposażenie i realizację projektów edukacyjnych Centrum Odnawialnych Źródeł Energii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – jedynej tego typu placówki w regionie. Ośrodek został wyposażony w nowoczesne kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne (źródła energii elektrycznej) czy pompy ciepła służące do odzysku ciepła z powietrza i ogrzewania wody użytkowej. Pracownicy uczelni przeprowadzili w 2010 r. warsztaty dla 2 tys. uczniów m.in. z wrocławskich i trzebnickich gimnazjów. Młodzież mogła zobaczyć w działaniu „elektrownię w walizce” – czyli bezpłatne źródło prądu z przenośnych modułów solarnych, którym można zasilić np. laptop. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również miniaturowe modele samochodów na ogniwa paliwowe zasilane wodorem oraz siłownia wiatrowa do wytwarzania energii elektrycznej na jachtach morskich. Praktyczną lekcję ekologii i oszczędzania dały zajęcia z kamerą termowizyjną. Dzięki niej można „zobaczyć” jak złotówki za ogrzewanie uciekają przez nieszczelne okna czy drzwi budynków.

źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj