“Czysta Odra” i Bałtycki Brudas

“Czysta Odra” i Bałtycki Brudas
Cza
09.05.2023, o godz. 10:00
czas czytania: około 3 minut
0

W ramach Akcji Czysta Odra tysiące wolontariuszek i wolontariuszy pod wodzą ekologa Dominika Dobrowolskiego wyruszyli, by oczyścić Odrę ze śmieci. Aktywiści nie mają złudzeń: odpady zabijają życie w rzekach! Wśród zebranych “okazów” przeważają opakowania po napojach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Nie tylko Odra tonie w śmieciach. Wszystkie rzeki, lasy, plaże, Bałtyk pełne są jednorazowych opakowań – mówi organizator największej w Polsce akcji sprzątania Odry i jej dorzecza. Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 180 kg odpadów opakowaniowych (Eurostat 2020) z czego średnio 20–30 proc. to opakowania po napojach. Poza rosnącą konsumpcją i niewielką odpowiedzialnością producentów za opakowania na tak wysoką ilość tego typu odpadów ma wpływ także odejście od opakowań wielokrotnego użytku, które w szczególności w Europie Wschodniej, były powszechnie stosowane jeszcze kilka dekad temu.

Akcja Czysta Odra

Tony odpadów w Bałtyku

– To była już druga międzynarodowa edycja akcji, w której wzięło udział ponad 20 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec. Od 28 kwietnia do 7 maja, w ciągu 10 dni usunięto z Odry i jej dopływów ponad 145 ton odpadów, z czego większość stanowiły opakowania jednorazowe – puszki aluminiowe, szklane butelki po piwie i alkoholach oraz butelki plastikowe – dodaje działacz. I ma rację. Jako konsumenci przynosimy ze sklepów ponad 5 mln ton opakowań rocznie.

Według danych Eurostatu do recyklingu w 2020 r. trafiło 55,5 proc. odpadów, czyli nieco ponad połowa z nich. Co się dzieje z resztą? Reszta ląduje na składowiskach, w spalarniach lub w środowisku, w rzekach, w Bałtyku. – 80 proc. zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego to odpady trafiające z lądu, które płyną rzekami, przede wszystkim polskimi rzekami. Śmieci w Bałtyku nie ulegają biodegradacji tylko kumulacji, tworząc razem z organiczną materią (obumarłymi sinicami i glonami) pustynie siarkowodorowe, gdzie nie przeżyją żadne organizmy, oprócz bakterii siarkowych – tłumaczy Dominik Dobrowolski.

Polska w jednym szeregu z Rosją

Z zanieczyszczeniem Bałtyku pomagają walczyć systemy kaucyjne. Działają one w prawie wszystkich krajach nadbałtyckich, oprócz Obwodu Kaliningradzkiego i Polski. To zaś przekłada się na zatruwanie naszego morza. – Nasza praca to jednak kropla w morzu – konstatuje Dobrowolski. – Aby dokonała się rzeczywista zmiana, potrzebne są rozwiązania systemowe, na poziomie kraju, i nawet tak potężna akcja i zaangażowanie tysięcy osób nie zmieni zanieczyszczenia państwa i nie wpłynie na zwiększenie poziomów recyklingu – zauważa Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

System kaucyjny to 90 proc. skuteczności

Tyle bowiem wynosi poziom odzysku materiałów w krajach, które wprowadziły kaucję na opakowania po napojach. Opakowania, które zabijają życie w rzekach i Bałtyku powinny trafiać do recyklingu. a mówimy o niebagatelnej liczbie, bo system eliminuje ze środowiska ok. 200 tys. ton opakowań po napojach rocznie. – Kraje nadbałtyckie od wielu lat to praktykują z powodzeniem. Na przykład w Szwecji 97 proc. opakowań po napojach zamiast na wysypiska czy do rzek wracają do sklepów. Dzięki temu nie tylko Szwecja ma jedno z najczystszych środowisk na świecie, ale i bardzo realne korzyści finansowe – tłumaczy Piotrowski.
Efektywność tego rozwiązania bardzo dobrze ilustrują badania przeprowadzone w Estonii. Policzono tam, że opakowania po napojach przy poboczach dróg przed uruchomieniem systemu kaucyjnego stanowiły 80 proc. wszystkich znajdowanych tam odpadów, a po wprowadzeniu systemu wartość ta spadła do 10 proc. Tak duże zmniejszenie zaśmiecania opakowaniami możliwe było właśnie dzięki systemowi kaucyjnemu.

Akcja Czysta Odra

Zmiana świadomości

– Aby nastąpiła zmiana w gospodarowaniu odpadami musi zajść zmiana świadomości Polaków, a co jeszcze ważniejsze zmiana zachowań. Edukacja, którą zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, uczy widzieć w odpadzie surowiec, a nie bezużyteczny śmieć oraz kładzie nacisk na zapobieganie powstawaniu odpadów. Jednym ze sposobów prewencji jest jak najszybsze wprowadzenie systemu kaucyjnego i właściwe sortowanie odpadów – podsumowuje Joanna Kądziołka, prezeska PSZW.

fot. Witold Miklaszewski

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024