Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba przedstawił nowe plany resortu co do zmian w systemie gospodarki odpadami. Program nazywa się “Czystość Plus”. Jednym z głównych założeń jest pozwolenie wybranym gminom na rezygnację z segregacji odpadów na 5 frakcji.

Wśród zmian zapowiedzianych w środę przez wiceministra Jacka Ozdobę znalazły się znane już projekty, jak i nowe propozycje. Są to:

 • zwiększenie odpowiedzialności za śmiecenie do 5000 zł,
 • do 8 lat kary pozbawienia wolności za porzucanie odpadów niebezpiecznych,
 • zwiększenie stawki za odbiór odpadów dla nieruchomości niezamieszkałych,
 • możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców z opłaty śmieciowej (bez odpowiedzialności zbiorowej),
 • zmiana sposobu obliczania poziomów recyklingu,
 • wydłużenie okresu magazynowania odpadów z roku do 3 lat,
 • pozwolenie na składowanie frakcji wysokokalorycznej,
 • zwolnienie z zabezpieczenia roszczeń finansowych dla recyklerów,
 • zmiana sposobu selektywnej zbiórki odpadów z 5 frakcji na 3.

Jak zauważył minister Ozdoba, najbardziej medialnym projektem jest ten ostatni. Przedstawiciel resortu klimatu zastrzegł jednak, że ewentualna zmiana sposobu segregacji z pięciu frakcji na trzy będzie musiała zostać zaakceptowana przez ministerstwo. Będzie to uwarunkowane osiągnięciem przez gminę odpowiednich poziomów recyklingu i selektywnej zbiórki.

Jacek Ozdoba ocenił ponadto, że powrót do segregacji odpadów na 3 frakcje będzie ułatwieniem dla mieszkańców. “Łatwiej segregować w domu jeśli są 3 kubły zamiast pięciu” – powiedział.

Gospodarka odpadami. Jacek Ozdoba o pakiecie Czystość Plus

Podczas konferencji wypowiadali się także przedstawiciele samorządów. – To samorządy dzisiaj noszą na barkach ciężar związany z gospodarką odpadami – powiedział Jacek Ozdoba. Obecni na spotkaniu samorządowcy pozytywnie ocenili współpracę z ministerstwem pod kątem zmian w gospodarce odpadami.

– Zaproponowane zmiany pozwolą na obniżenie stawek za odpady – ocenił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Konferencja prasowa – Propozycja zmian w systemie gospodarki odpadami #CzystośćPLUS

Konferencja prasowa – Propozycja zmian w systemie gospodarki odpadami #CzystośćPLUS

Gepostet von Ministerstwo Klimatu am Mittwoch, 19. August 2020


Więcej o systemie gospodarki odpadami podczas konferencji “Kompleksowa gospodarka odpadami” 2-3 września 2020 r. w Gdańsku i on-line

Czytaj więcej

15 Komentarze

 1. Jeżeli śmieciarka traktowana jako ruchomy pojemnik podjeżdżając pod posesję przez 5 dni w tygoniu po różne frakcje, zabiera odpady z niepełnych pojemników to traci w momencie załadunku nawet ponad 50% włożonej energii w postaci roboczogodzin i zużytego paliwa. Dlatego koszta obsługi rosną. Podczas gdy w metodzie sortowania na 3 frakcje przy założeniu, że śmieciarka jest 2 lub 3-komorowa wystarczy podjeżdzać z pięć razy rzadziej pod daną posesję, na dane osiedle itd.

 2. czyli rozwój poprzez cofanie się – nie wróżę tej kolejnej rewolucji sukcesu. żadna poważna firma nie będzie inwestować w nowe technologie przy tak szybkich i nieracjonalnych zmianach

Skomentuj