Czysty wodór z odpadów. Naukowcy Politechniki Gdańskiej mają sposób na RDF

Czysty wodór z odpadów. Naukowcy Politechniki Gdańskiej mają sposób na RDF
dom
16.04.2022, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Prof. Bogusław Kusz, szef zespołu naukowców i inżynierów z Politechniki Gdańskiej, opracował wraz ze swoim zespołem technologię przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych, której produktem jest m.in. gaz z dużą zawartością wodoru, a więc czystego, bezemisyjnego paliwa. W swoich badaniach zastosował pirolizę paliwa z odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak podaje polskieradio.pl, prof. Bogusław Kusz z Politechniki Gdańskiej wybudował reaktor do pirolizy, umożliwiający uzyskiwanie gazów, a następnie potwierdził swoje wyniki w badaniach laboratoryjnych. Zastosował do tego pirolizę paliwa z odpadów.

Rozwiązano problem RDF

– Paliwo RDF to tzw. paliwo alternatywne, które powstaje poprzez zmielenie różnych odpadów, np. tworzyw sztucznych z worków, pozostałości z demontażu samochodów, papieru, kartonu, słomy itd. Wszystkie te materiały łączy wspólna cecha, są to materiały węglowodorowe, czyli zawierają w sobie przede wszystkim węgiel, wodór, trochę tlenu, azotu i jeszcze parę innych pierwiastków – wyjaśnia prof. Bogusław Kusz.

– Dobrze przeprowadzona piroliza według mojego pomysłu w reaktorze, którego rozwiązanie jest opatentowane, daje jako produkt wyjściowy mieszankę gazów w postaci wodoru, tlenku węgla, metanu i trochę dwutlenku węgla – dodał gość radiowej Jedynki. Jak twierdzi, do tego dochodzi jeszcze karbonizat, który zawiera węgiel i może być wykorzystywany jako paliwo.

Prof. Bogusław Kusz jest zadowolony, że “udało się rozwiązać problem odpadów”.

– Podkreślam, że RDF nie można składować, tylko trzeba coś z nim zrobić. Teraz proponuję, żeby go zamienić m.in. na wodór, czyli paliwo niedalekiej przyszłości. Każdy pomysł, który rodzi się w laboratorium, musi wyjść do przemysłu, żeby mógł być zrealizowany w większej skali. Ten pierwszy ruch został już wykonany – dodał prof. Kusz.

Budowa reaktora i instalacji

We współpracy z jedną z gdańskich firm wykonano już większy reaktor, który pozwolił na przeprowadzenie badań potrzebnych do zoptymalizowania całego procesu.

– Sposób przerabiania odpadów RDF na gaz musi być zrobiony racjonalnie, czyli z jak najmniejszym wydatkowaniem energii i z jak najlepszą wydajnością. Z tego powodu, że rachunek ekonomiczny niejeden pomysł powalił. W tym przypadku sądzę, że jesteśmy na dużym plusie, jeżeli policzymy wszystkie półprodukty, które uzyskujemy z tych nieszczęsnych śmieci – uważa prof. Kusz, który zamierza teraz przejść do budowy reaktora o większej skali.

Źródło: polskieradio.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024